انتخاب بهترین چوب برای رویه میز با کاربری‌های متفاوت

انتخاب بهترین چوب برای سطح روی میز می‌تواند بعضا موضوع پرزحمتی باشد. آن هم به این دلیل که به همان اندازه که تقاضا برای خرید میز وجود دارد، گزینه‌های زیادی نیز برای انتخاب چوب سطح روی میز وجود دارد. بنابراین انتخاب نوع درست چوب برای سطح روی میز ناهارخوری یا سطح روی میز کار یا هر نوع دیگر میزی می‌تواند موضوع وحشتناکی باشد. وقتی که به دنبال بهترین نوع چوب برای سطح روی میزی می‌گردید که دقیقا مناسب نیاز شما باشد، متوجه خواهید شد که یک نوع مشخص چوب وجود ندارد که به تنهایی بهترین انتخاب برای شما باشد. در میان همه فاکتورهای موجود، بیشتر بستگی دارد به ظاهر، بافت و سختی چوب و محیط زیستی که در آن قرار دارد..

در ادامه با هم نگاهی می‌اندازیم به سطوح روی انواع میز و اینکه چطور باید آنها را انتخاب کنید:

سطح روی میز ناهارخوری

معمولا در اکثر خانه‌هایی که میز ناهارخوری وجود دارد، این المان به عنوان یک نقطه کانونی در نظر گرفته می‌شود. پس طبیعتا شما به دنبال گزینه‌ای هستید که به چشم بیاید. سطح روی میز ناهارخوری شما باید محکم و خوش‌طرح باشد. همچنین باید از جنس چوب‌های سخت بنا به انتخاب شما (بلوط، گردو، ماهون، ساج و موارد دیگر) باشد. ممکن است ام دی اف و تخته چند لایه را هم از نظر بگذرانید، هرچند که به تنومندی چوب‌های سخت نیستند.
یک انتخاب خوب دیگر برای چوب سطح روی میز ناهارخوری می تواند افرا باشد. یک چوب چگال که به خوبی رنگ‌پذیر است. اگر میز ناهارخوری مدنظر عریض باشد، چوب افرا نتیجه کاملا پایداری خواهد داشت. اما اگر انتخاب شما افرا است خودتان را برای پرداخت هزینه آن آماده کنید. چرا که این چوب هم گران است، برش آن کمی مشکل است و برای اینکه فینیشینگ به خوبی روی آن اعمال شود، نیاز به سنباده‌زنی زیاد دارد.
سدار یکی از بهترین چوب‌ها برای سطح روی میز است. اما به یاد داشته باشید که این چوب عطر خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. همچنین دوام خود را از دست می‌دهد و به خوبی رنگ‌پذیر نیست. اگر چوب کاج مورد علاقه شماست در نظر داشته باشید که برای رنگ‌آمیزی آن نیاز به سَندینگ سیلر (برای آسترزنی) دارید. به علاوه این چوب ممکن است دارای گره‌های متعددی باشد.

اگر می‌خواهید از چوب‌های دیگری استفاده کنید اما به آن ظاهر یک چوب سخت را بدهید، از نراد استفاده کنید. رنگ کردن آن باعث می‌شود که قیافه یک چوب سخت را به خود بگیرد.
اگر جابجایی زیادی برای محصولی که می‌خواهید برایش رویه انتخاب کنید، دارید، بهتر است از یک چیز بادوام و در عین حال سبک‌ وزن مثل تخته چند لایه استفاده کنید.
زمانی که به سطح روی میز دقت می‌کنید، شکل و رنگ آن را نیز باید در نظر داشته باشید. شکلی را انتخاب کنید که برای قرارگیری در هر اتاقی مناسب باشد، چه دایره چه مستطیل. میز گرد به نسبت میز مستطیلی معمولا با توجه به نوع قرارگیری پایه‌ها برای نشستن تعداد افراد بیشتر مناسب است.
در مورد انتخاب رنگ، از آنجایی که ترند‌ها دائما در حال تغییر هستند، تصمیم محافظه‌کارانه کار عاقلانه‌ای‌ست. رنگ‌های کلاسیک می‌توانند انتخاب خوبی باشند. اما به این نکته توجه داشته باشید که رنگ‌های بیش از حد تیره کوچک‌ترین خراش‌ها و خوردگی‌ها را به راحتی نشان می‌دهند.

انتخاب بهترین چوب برای رویه میز کار

چوبی که برای ساخت رویه میز کار خود انتخاب می‌کنید، بستگی به نوع کاری که می‌خواهید روی آن انجام دهید و همچنین بستگی به بودجه شما دارد. هر چوبی خواص یونیک خود را دارد که در تصمیم شما تاثیر خواهد داشت.
مثلا اگر تصمیم داشته باشید از چوب‌های نرمی مثل کاج و توس استفاده کنید، اینها به اندازه چوب‌های سخت بادوام نیستند و جای ضربه به راحتی روی آنها می‌ماند. کاج همچنین دارای رزین است که ممکن است به قطعه کار بچسبد. البته که این چوب‌ها به گرانی همتاهای خود در دسته چوب‌های سخت نیستند.
با این حال اگر انتخاب شما چوب‌های سخت و محکم و ارتجاعی مثل افرا و بلوط است که گران‌تر هستند اما در زمان کار بسیار کمتر آسیب می‌بینند، به انتخاب این مورد به صورت جدی فکر کنید. چرا که بعضی از چوب‌های سخت مثل بلوط قرمز، اگر زیاد ضربه بخورند به راحتی می‌شکنند. بنابراین اگر نیاز به رویه میزی دارید که تحمل ضربات متعدد چکش‌مانند داشته باشد، بلوط قرمز نمی‌تواند گزینه خوبی باشد.

مورد دیگری که باید در نظر بگیرید میزان رطوبت محیط زیستی است که میز در آن قرار می‌گیرد. اگر چوبی را انتخاب کنید که مداما بسته به فصل تغییر شکل می‌دهد نهایتا تاب بر خواهد داشت. بنابراین متوجه هستید که انتخاب راحتی نیست.

  • تخته چند لایه سخت: یک انتخاب دیگر می‌تواند تخته چند لایه سخت باشد. این چوب از ام دی اف محکم‌تر است و در جنس چوب‌های متعددی مثل افرا، توس و گیلاس وجود دارد.
    با همه موارد گفته‌شده برای ساخت رویه میز حتی می‌توانید از تخته چند لایه معمولی و ام دی اف هم بنا به دلایلی استفاده کنید:

 

  • تخته چند لا: اگر رویه میز شما داخل فریم قرار خواهد گرفت و با فریم هم‌سطح می‌شود، تخته چند لا می‌تواند یک انتخاب باشد. سطح آن از آسیبی که ممکن است با ابزار و متریال نجار پدید آید، در امان خواهد ماند. تخته چند لا با گذران فصول بدون تغییر باقی می‌ماند و با رطوبت جوی دچار پیچ و تاب نخواهد شد. از آنجایی که تخته چند لا برای سطح روی میز ممکن است خیلی قوی نباشد، شما می‌تواند از چند لایه تخته چند لا روی هم استفاده کنید.

 

  • ام دی اف: اگر رویه میز روی فریم قرار بگیرد، ام دی اف یک انتخاب دیگر خواهد بود. مانند تخته چند لا، از تغییرات حاصل از گذران فصول در امان خواهد ماند و پیچ و تاب برنخواهد داشت. به علاوه در صورت آسیب دیدن می‌تواند به راحتی آن را با سنباده زدن مرمت کرد. ام دی اف همچنین به نسبت تخته چند لا سطح صاف‌تری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

منبع:
بهترین چوب برای رویه میز

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *