پیچ سر مته چیست؟ | انواع پیچ سر مته و کاربردهای آن

پیچ سر مته انواعی از پیچ است که در قسمت سر آن مته دارد که این مته نقش مهمی در کارایی این پیچ ایفا می‌کند. این پیچ انواع مختلفی داشته که هر یک کاربردهای خاص خود را دارد و برای مصارف مشخصی استفاده می‌شود.

جنس پیچ سر مته

پیچ سر مته معمولا از فولاد ضد زنگ یا فولاد کربن تهیه می‌شود و قسمت نوک مته سختی بالایی دارد که علاوه‌بر مقاومت کششی، مقاومت برشی بالایی داشته باشد. قسمت مته‌ای سخت سر پیچ به آن این امکان را می‌دهد تا به راحتی درون بافت سازه‌های فولادی، آلومینیوم، چوب و … فرو رود. پیچ سر مته به روش تولید مته‌های HSS ساخته می‌شود.

کاربرد پیچ سر مته

انواع مختلفی از پیچ سر مته با روکش و آبکاری مختلف در بازار موجود است که هر یک ویژگی‌های منحصر به خود را دارند؛ این تنوع باعث شده تا از این پیچ در طیف کارهای مختلفی استفاده شود. در ادامه به برخی از کاربردهای این پیچ اشاره شده است.

  • ساخت قاب‌های فولادی یا اتصال موادی مانند سقف کاذب به آهن
  • ساخت سوله و کانکس
  • سازه‌های سبک یا چوبی مانند سقف چوبی یا کف چوبی
  • فرآیندهای صنعتی مانند ساخت و تولید درب و پنجره

روش نصب پیچ سر مته

نصب پیچ سر مته بسیار آسان است و با دانستن مراحل آن به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

در قدم اول باید تعدادی پیچ سر مته در اندازه مناسب و با توجه به نوع کارتان انتخاب کنید. پس از مطالعه دستورالعمل‌های لازم در رابطه با این پیچ، با استفاده از قسمت سر مته نوک پیچ، درون بافت جنس  مورد نظر حفره‌ای ایجاد کنید. در قدم بعدی با استفاده از تبدیل مناسب، پیچ را روی دریل برقی یا شارژی نصب کنید و در آخر پیچ سر مته را روی حفره مورد نظر قرار داده و آن را مانند مته تا جایی که کله پیچ با سطح جسم مورد نظر هم تراز شود بچرخانید.

آچار سر مته

این آچار شباهت زیادی به آچار بوکس داشته و مانند مته روی دریل قرار می‌گیرد. در قسمت انتهای این آچار آهنربایی تعبیه شده که پیچ سر مته را به خود جذب کرده و نصب آن را بسیار ساده‌تر کرده است. استفاده از این پیچ و آچار مخصوص آن کارها را به طرز چشمگیری ساده کرده است؛ برای مثال نصب ورق شیروانی روی شاسی کشی ساختمان با استفاده از این محصول بسیار سریع‌تر از حالت معمولی انجام می‌شود.

مزایای استفاده از پیچ سر مته

از مزایای استفاده از پیچ سر مته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب آسان
  • صرفه‌ جویی در زمان و هزینه
  • مقاومت بالا
  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی، خوردگی و رطوبت

انواع پیچ سر مته

پیچ سر مته را می‌توان از نظر رنگ و ظاهر دسته بندی کرد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

انواع پیچ سر مته از نظر رنگ

پیچ سر مته از نظر رنگ به دو دسته خود رنگ و کوره‌ای تقسیم می‌شود. برای تهیه پیچ سر مته‌ای با رنگ کوره‌ای از ورقه‌های گالوانیزه استفاده می‌شود که این ورقه‌ها با قرارگیری در معرض هوای آزاد، باد و باران تغییر رنگ نمی‌دهند و زنگ نمی‌زنند.

انواع پیچ سر مته‌ از نظر ظاهر

پیچ سر مته از نظر ظاهر به پیچ سر مته بکسی، بکسی نوک تیز، واشردار، سرگرد، سر تخت و بالدار تقسیم می‌شوند.

تفاوت پیچ سر مته با پیچ خودکار

پیچ سر مته شباهت زیادی به پیچ خودکار دارد با این تفاوت که سر این پیچ به شکل مته‌ای نوک تیز بوده و به راحتی درون بافت چوب یا جنس مورد نظر فرو می‌رود و دیگر نیازی به رول پلاک ندارد. پیچ خودکار نوعی از پیچ است که همزمان با ورود به درون بافت چوب یا … می‌تواند حفره پیچ را قلاویز کاری کند.

حال سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که “کدام پیچ مناسب است؟ پیچ سر مته یا خودکار؟”

پاسخ به این سوال تا حد زیادی به پروژه و کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد و نمی‌توان به طور کلی به آن جواب داد. اما از نظر زمانی و صرفه جویی در زمان، پیچ سر مته انتخاب مناسب‌تری نسبت به پیچ خودکار است؛ زیرا برای نصب نیازی به سوراخ‌کاری نداشته و در نتیجه نصب آن ساده‌تر است.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *