۷ راه برای دستیابی به فینیشینگ تیره‌تر و دلنشین‌تر

بسیاری از فروشگاه‌ها برای رسیدن به رنگ مورد نظر در پروژه‌های نجاری از رنگ چوب‌های روغنی استفاده می‌کنند. این رنگ‌ها در فروشگاه‌های مرتبط موجود هستند و استفاده از آن‌ها بسیار راحت است.

مشکل اینجاست که آن‌ها رنگ زیادی به چوب اضافه نمی‌کنند. به‌خصوص به چوب‌های چگالی مثل افرا. زمانی که شما رنگ اضافی را از روی چوب پاک می‌کنید، که در‌واقع بهترین کار برای رسیدن به رنگ یکدست در تمام سطح است، با این حال ممکن است به آن قوت رنگی که انتظار داشتید، نرسید.

چگونه به فینیشینگ تیره‌تر در چوب چگال یا هر چوب دیگری برسیم؟

در ادامه ۷ پیشنهاد برای این مهم را بخوانید:

۱. با سنباده زبرتر چوب را سنباده بزنید

هرچه سنباده زبرتر باشد، سطح چوب برای تحویل گرفتن رنگ‌دانه‌ها آماده‌تر می‌شود. فقط کافی‌ست به اندازه کافی سطح را سنباده بزنید تا کاملاً یک‌دست شود. ممکن است از سنباده ۱۵۰ یا ۱۲۰ استفاده کنید.
برای مثال باید سنباده‌زنی اولیه را با یک سنباده چرخشی انجام دهید و کار را با یک سنباده دستی تمام کنید

سنباده زنی با سنباده زبر برای رسیدن به فینیشینگ مناسب

۲. نسبت رنگدانه‌ها را در رنگ چوب افزایش دهید

هرچقدر نسبت رنگدانه‌ها بیشتر باشد، رنگ روی چوب تیره‌تر می‌شود. برای انجام این کار چند راه وجود دارد:
• رنگدانه‌های بیشتری به رنگ چوب اضافه کنید. بهتر است که رنگدانه‌های برپایه روغن را با رنگ چوب‌های بر پایه روغن استفاده کنید. اما رنگدانه‌هایی وجود دارد که با هر نوع رنگ چوب قابل استفاده است. مقادیر را به خاطر بسپارید تا در صورت نیاز آن‌ها را دوبرابر کنید.
• اجازه دهید رنگ مدت بیشتری روی چوب بماند پیش از آنکه آن را پاک کنید. با این کار حلال بیشتری تبخیر می‌شود و به نسبت رنگدانه‌ها بیشتر روی سطح قطعه کار باقی می‌مانند. این ترفند با رنگ چوب‌های سریع خشک‌شونده مثل lacquer بهتر کار می‌کند چرا که برای رسیدن به نتیجه مورد نظر نیاز نیست که خیلی صبر کنید.
• بعد از خشک شدن مرحله اول اعمال رنگ، یک بار دیگر رنگ را روی سطح اعمال کنید. این کار معمولاً رنگ تیره‌تری را تحویل می‌دهد، اما با توجه به اینکه یک مرحله به کار اضافه می‌شود، فرآیند تولید را کُندتر می‌کند.
• با توجه به اینکه رنگ‌های ژله‌ای یا لعاب نسبت رنگدانه‌های بیشتری دارند، می‌توانید به جای رنگ‌چوب‌های مایع، این رنگ‌ها را جایگزین کنید.

۳. شلخته پاک کنید! (Dirty Wipe)

به این معنی که همه رنگی که روی سطح اعمال کردید را پاک نکنید. اجازه دهید رطوبت رنگ روی چوب بماند تا بعد از خشک شدن منجر به رنگ تیره‌تری شود. این کار نیازمند تمرین برای رسیدن به رنگ یک‌دست در تمام سطح است. به‌ خصوص وقتی که سطح قطعه کار وسیع باشد و یا تعداد سطوح زیاد باشد. این کار هم با استفاده از رنگ‌های سریع خشک‌شونده راحت‌تر است و بهتر جواب می‌دهد.

شلخته پاک کردن سطح چوب

در مودر شلخته پاک کردن دو مورد مهم وجود دارد. اول اینکه اگر تمام اضافات را پاک کنید، چوب بیش از حد کدر می‌شود. دوم اینکه اگر بیش از حد باقی گذاشته شود یک رابطه ضعیف با چوب ایجاد می‌کند. فینیشینگ نیاز دارد که رنگ چوب در چوب نفوذ کند و با چوب رابطه برقرار کند. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، لایه رنگ در صورت ضربه خوردن و یا خراشیده شدن چوب به راحتی از روی سطح بلند می‌شود.

با وجود این شلخته پاک کردن آنقدری مؤثر و مورد استفاده است که اسم خاص خود را دارد. (Dirty wipe)

۴.سطح قطعه کار را با آب مرطوب کنید

قبل از اعمال کردن رنگ، سطح قطعه کار را با آب مرطوب کنید تا سطح آمادگی بیشتری برای پذیرا شدن رنگدانه‌ها داشته باشد. این کار هم یک مرحله دیگر به پروسه تولید اضافه می‌کند چرا که باید اجازه دهید چوب خشک شود تا این ترفند به خوبی کار کند.
می‌توانید پروسه را با استفاده از رنگ‌های بر پایه آب کوتاه‌تر کنید و در‌واقع دو مرحله را در یک مرحله ادغام کنید.

۵. به جای استفاده از رنگ‌های آماده از رزانه استفاده کنید

رزانه‌ها به شکل مایع و پودر قابل حل در مایع در دسترس هستند. با این ترفند حتی چوب‌های چگال را هم می‌توانید به اندازه دلخواه تیره کنید. یا با اضافه کردن نسبت بیشتری از رزانه یا با اعمال چند مرحله از رنگ.
اگر رزانه را اسپری کنید و آن را پاک نکنید، نتیجه خوبی در واضح بودن الگوهای چوب نمی‌گیرید. برای بهبود نتیجه، بعد از اینکه رزانه خشک شد، یا بعد از لایه سیلر، می‌توانید یک بار رنگ روغنی اعمال کنید و اضافات آن را پاک کنید.

استفاده از رنگ‌های  رزانه

۶. تونر اسپری کنید

بعد از اعمال رنگ با کمک هرکدام از روش‌های بالا، بین لایه‌های فینیشینگ، تونر (toner) اسپری کنید. معمولاً بعد از لایه سیلر. تونر رنگدانه یا رزانه اضافه‌شده به فینیش شما است و همیشه روی چوب اسپری می‌شود. رنگدانه رنگ را کمی کدر می‌کند. رزانه رنگ را بدون کدر کردن تیره خواهد کرد. بنابراین معمولاً این فرآیند با کمک رزانه‌ها انجام می‌شود.

علاوه بر تیره کردن رنگ، شما می‌توانید در صورتی که با رنگ چوب دقیقاً به رنگ دلخواه خود نرسیده‌اید، در آن تغییر ایجاد کنید. به عنوان مثال برای گرم کردن رنگ کمی رزانه قرمز یا نارنجی اضافه کنید و برای تعدیل کردن قرمز، کمی رزانه سبز اضافه کنید.

۷. لعاب اعمال کنید

بعد از اعمال رنگ یا سیلر، لعاب اعمال کنید: لعاب یا glaze رنگ چوب غلیظ‌شده بر پایه روغن یا آب است. این رنگ غلیظ‌شده بسیار راحت‌تر قابل کنترل است و روی سطوح عمودی اصطلاحاً شُرّه نمی‌کند. برای تیره‌تر کردن سطح می‌توانید مقدار کمی لعاب روی سطح باقی بگذارید.

راحت‌ترین روش اعمال کردن کاملاً مساوی لعاب براش کردن یا اسپری کردن آن روی چوب و سپس نازک کردن آن با براش است. برای انجام تاثیرگذار این کار بدون جای گذاشتن اثر براش نیاز به تمرین است.

به علت دشواری اعمال یکسان لعاب در کل سطح بدون بر جای گذاشتن جای براش، معمولاً استفاده از تونر روش بهتری برای تیره‌تر کردن و تعدیل رنگ است.

اضافه کردن لعاب برای هایلایت کردن بسیار مؤثر است. برای مثال مقداری از رنگ را در فرورفتگی‌ها باقی بگذارید تا آن‌ها را تیره‌تر کنید یا رنگ‌ها را در بعضی ناحیه‌ها پاک کنید تا بتوانید الگوهای مختلف روی سطح درست کنید.

فهرست مطالب