آموزش کار با اور فرز نجاری قسمت دوم مجله نوین چوب

آموزش کار با اور فرز نجاری (قسمت دوم)

18 آگوست 2022

هنگام کار با دستگاه اور فرز برای ابزار زدن و … باید یک سری نکات را رعایت کنید تا بتوانید به درستی کار خود را انجام دهید . ما در این مقاله درمورد آموزش کار با اور فرز صحبت کرده ایم . اپر قصد دارید از صفر تا صد کار با اور فرز را یاد بگیرید به شما پیشنهاد می کنیم  آموزش کار با اور فرز ( قسمت اول ) را نیز مطالعه نمایید.

کندن شیار به کمک اُور فرز نجاری

به کمک گیره، قطعه چوب مورد نظر را روی میز کار بسته و محل شیار را علامت‌گذاری می‌کنیم. تیغه را با خط راهنمای برش تنظیم نموده و یک تکه چوب را به عنوان راهنمای برش روی قطعه کار با گیره می‌بندیم؛ به نحوی که لبه‌ی آن با پایه‌ی اُور فرز مماس باشد. لازم به ذکر است که علاوه بر صاف بودن لبه‌ی تکه چوب، طول آن نیز باید از طول شیار بیشتر بوده و بر قطعه‌ی کار کاملاً عمود باشد.

 

کندن شیار به کمک اُور فرز نجاری

به منظور پیشگیری از جدا شدنِ تراشه‌های چوب در محل ورود و خروج تیغه به چوب، بهتر است دو تکه چوب در ابتدا و انتهای چوب مورد نظر بسته شود. همچنین می‌توان با چسباندن یا اتصال تکه‌ای بلندتر، از آن به عنوان یک گونیای دست‌ساز و مفید استفاده نمود.

جدا شدنِ تراشه‌های چوب

کندن شیار به کمک اُور فرز نجاری

کندن شکاف در وسط قطعه کار با اورفرز

ابتدا طرح مورد نظر را روی قطعه کار ترسیم کرده و با قرار دادنِ تیغه روی خط راهنمای طرح، تکه‌ای چوب را مماس به لبه‌ی پایه‌ی دستگاه قرار می‌دهیم تا راهنمای برش در حین کندن باشد. عملیات فوق را برای سایر خطوط نیز تکرار کرده تا در تمامی طرفین، یک تکه چوب راهنما روی قطعه کار با گیره بسته شده باشد.

برای کندن با فرز نجاری با پایه‌ی متحرک، کار را از یک گوشه آغاز کرده و پایه‌ی دستگاه را مماس به تکه‌های چوب قرار می‌دهیم. سپس با پایین آوردن قسمت بالای دستگاه، تیغه‌ی آن به آرامی وارد چوب می‌شود. با حرکت دادن دستگاه [به نحوی که تماس پایه‌ی آن با تکه چوب‌های راهنما حفظ شود] کندن را ادامه می‌دهیم تا دورِ شکاف مورد نظر به طور کامل کنده شود. در حین کنده‌کاری می‌بایست به خاطر داشت که جهت حرکت در جهت حرکت عربه‌های ساعت باشد. برای تکمیل کندن نیز، اضافات باقی‌مانده را تراش می‌دهیم. جهت حرکت دادنِ دستگاه به طور کلی بهتر است بر خلاف جهت تراشه‌های چوب باشد.

کندن شکاف در وسط قطعه کار با اورفرز

 

کندن با کمک اُور فرز

به منظور کندن با کمک اُور فرز معمولی و با پایه‌ی ثابت، می‌بایست دستگاه را ابتدا به صورت کج روی سطح قطعه کار قرار داد؛ به نحوی که تیغه و قسمتی از پایه‌ی آن رو چوب قرار گیرند. دستگاه را روشن کرده و تیغه را به آهستگی داخل چوب فرو می‌بریم و با حفظ تماس بین پایه‌ی دستگاه با لبه‌ی تکه چوب‌های راهنما، عملیات کندن را انجام داده و درست مانند آنچه در مورد کندن با اُور فرز پایه متحرک گفته شد، آن را به اتمام می‌رسانیم.

اُور فرز

 

کندن دایره به کمک اُور فرز نجاری

به کمک میله‌ای که با یک مرکز ثابت، فاصله‌ی دستگاه را از یک نقطه حفظ می‌نماید، می‌توان شکاف‌های دایره‌ای و منحنی‌شکل را در قطعات چوب کنده‌کاری کرد و یا حلقه‌هایی تزئینی را روی یک سطح چوبی ایجاد نمود. در حالی که لوازم جانبی مختلفی در بازار برای کنده‌کاری دایره‌ای وجود دارد، اما می‌توان برای کندن دایره‌های بزرگ‌تر روی صفحات چوبی از یک راهنمای دست‌ساز در کارگاه استفاده کرد. برای مثال، قسمتی از یک صفحه فیبر ۴ میلی‌متری که وسط آن دارای یک سوراخ [برای پیچ شدن به قطعه کار به مرکز دایره‌ی مورد نظر] و یک سر آن دارای سه سوراخ [درست در محلی که پایه‌ی دستگاه اُور فرز روی آن قرار گرفته و با پیچ به آن متصل گردد] می‌باشد.

کندن دایره به کمک اُور فرز نجاری

کندن دایره به کمک اُور فرز نجاری

ابزار زدن و کندن الگوهای مختلف با اور فرز نجاری

ابزار زدن از روی الگو یکی از روش‌های سریع تولید چند قطعه‌ی مشابه بهم است. این روش ابتدا شامل پیاده کردن طرح روی قطعه‌ای کم ضخامت مانند فیبر، و سپس استفاده از آن به عنوان الگوی کار می‌باشد. بهتر است الگوی ترسیم شده روی قطعه فیبر و یا تخته چندلا، با کمک اره فلکه و یا ارّه عمود بر برش داده و سپس به کمک دستگاه سنباده زن برقی، لبه‌های آن را کاملاً تمیز کرد؛ چرا که هر گونه نقص در الگو به قطعات تولیدشده منتقل می‌شود. پس از برش‌های اولیه و آماده شدنِ الگو، از اُور فرز برای نهایی‌کردنِ ابزار زنی استفاده می‌گردد. باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در اُور فرز با پایه‌ی ثابت می‌بایست از یک محافظ تیغه‌ی یدکی استفاده نمود که طبق تصویر، زیر پایه‌ی دستگاه بسته می‌شود.

اور فرز نجاری

ابزار زدن و کندن با اور فرز

این قطعه‌ی یدکی از تماس بین میله‌ی تیغه با الگو جلوگیری کرده و موجب می‌شود تا ابزار زنیِ قطعه کار دقیقاً همانند الگو انجام گیرد. ضخامت قطعه‌ای که به عنوان الگو مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌بایست اندکی بیشتر از ارتفاع این قطعه‌ی محافظ یدکی باشد. ابزار زدن قطعات مختلف با الگو، هم با اُور فرز پایه ثابت و هم با اُور فرز پایه متحرک را انجام داد. اگر با مدل پایه متحرک کار می‌کنید بهتر است پیش از روشن کردن دستگاه ارتفاع تیغه‌ی آن را تنظیم نموده و در همان ارتفاع دستگاه را قفل کنید. در مورد مدل پایه ثابت نیز درست همانند حالت عادی ارتفاع تیغه را تنظیم نمائید.

نوین چوب فروشنده فرز نجاری

نوین چوب فروشنده فرز نجاری در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از خرید فرز نجاری باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است. آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به خراطی ، سی ان سی ، اره فلکه cnc و … اشاره کرد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید فرز نجاری و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل فرمایید.