ماشین‌ های نجاری ضروری برای هر کارگاه نجاری

ماشین‌های نجاری ابزارهای برقی دقیقی هستند که معمولاً آن‌قدر سنگین و بزرگ هستند که جابجایی آن بسیار دشوار است. به دلیل سخت بودن جابجایی، این ماشین‌ها در کارگاه‌های ساختمانی دیده نمی‌شوند و اغلب در کارگاه‌های نجاری استفاده می‌شوند. این ماشین‌ها بسیار کارآمد هستند و استفاده از آن‌ها به‌قدری کار را آسان، دقیق و سریع می‌کند که ارزش آن را دارد که برای استفاده از آن به کارگاه نجاری برویم. برای مثال برای درست کردن کابینت و … بردن ماشین‌های نجاری به کارگاه ساختمانی بسیار سخت است به همین جهت کابینت‌ ها را در کارگاه‌های نجاری آماده می‌کنند و سپس برای نصب به محل مورد نظر می‌برند. ماشین‌های نجاری زیادی وجود دارد اما در ادامه فقط به بررسی مهم‌ترین و کارآمدترین انواع آن‌ها که در کارگاه‌های چوبی استفاده می‌شود، می‌پردازیم.

اره میزی

اره میزی یکی از ماشین‌های نجاری مهم در کارگاه‌های نجاری است. بسیاری از پروژه‌های چوبی با اره میزی انجام می‌شود به همین جهت جزو جدایی ناپذیر کارگاه‌های نجاری است. بهتر است برای خرید اره میزی هزینه کنید و اره میزی باکیفیت بخرید؛ زیرا خرید اره میزی باکیفیت مانند سرمایه‌گذاری است. اره میزی باید میز کار بسیار مستحکم و بزرگ، گونیای محکم و یک موتور قوی داشته باشد. اره میزی انواع مختلفی دارد، پیشنهاد ما به شما این است که انواع مختلف آن را بررسی کنید و نوعی که مطابق با نیازهای شماست خریداری کنید.

دریل ستونی

دریل ستونی ماشینی بسیار کارآمد و مفید در نجاری است که به دلیل اندازه بزرگ آن فقط در کارگاه‌های نجاری پیدا می‌شود. این دستگاه تنها برای ایجاد سوراخ به روش‌های قدیمی کاربرد ندارد بلکه با استفاده از آن می‌توانید سوراخ‌هایی با زاویه مشخص ایجاد کنید و یا برای سنباده کشی از آن کمک بگیرید. “تفاوت دریل ستونی با دریل معمولی چیست؟” این سؤالی است که ممکن است پیش بیاید. یکی از تفاوت‌های اصلی این دریل با انواع معمولی اندازه سه نظام است. هرچه اندازه سه نظام بزرگ‌تر باشد می‌توان از آن برای ایجاد سوراخ‌ بزرگ‌تر استفاده کرد.

اره نواری

در میان تمام ماشین‌های نجاری، اره نواری آسان‌ترین وسیله برای بریدن منحنی درون چوب است. علاوه بر این، اره نواری برای بریدن دوباره و بریدن چوب به‌صورت نواری به اندازه دلخواه برای پروژه مورد نظر بسیار کاربردی است. این اره تمام کاربردهای اره میزی بازویی و اره میزی را دارد و می‌توانید از اره نواری به‌جای آن‌ها استفاده کنید.

اره میزی بازویی یا اره رادیال

درحالی‌که بسیاری از نجاران ماشین‌های نجاری دیگر را به اره میزی بازویی ترجیح می‌دهند، این اره کارایی‌هایی دارد که اگر بخواهید آن را با ابزار دیگر انجام دهید باید از چندین وسیله استفاده کنید و زمان زیادی صرف کنید تا نتیجه نهایی مشابه اره میزی بازویی را بدهد. از این اره می‌توانید برای برش‌های عمودی، افقی، فارسی و حتی راهنما استفاده کنید.

جوینتر

اگرچه از اره میزی و رنده برای بریدن چوب و صاف کردن سطح و گوشه‌های آن استفاده می‌شود اما بهترین وسیله برای داشتن تخته چوبی با سطح صاف و زاویه‌های قائمه جوینتر است. حتی از این وسیله می‌توان برای شیاردار کردن لبه کار استفاده کرد. این دستگاه در اندازه‌ها و انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود که عملکرد همگی آن‌ها یکسان است؛ پس می‌توانید با توجه به کاری که می‌خواهید انجام دهید جوینتر مناسب را انتخاب کنید.

رنده

ممکن است شما هم با مشکل بلند بودن درها مواجه شده باشید؛ رنده برای اندازه کردن درها و کابینت بسیار کارآمد و ارزشمند است. به‌طورکلی رنده برای کم کردن ضخامت یا یکدست و صاف کردن سطح چوب‌های ضخیم بسیار کارآمد است. این ماشین، سطح رویه کار را یک لایه رنده می‌کند و به نجاران اجازه می‌دهد تا هر اندازه که احتیاج دارند ضخامت چوب را کاهش دهند. هم‌چنین رنده برای از بین بردن خط برش اره، لبه‌های سخت و ناصاف و آراستن چوب نیز استفاده می‌شود. رنده دارای دو نوع برقی و دستی است که کار کردن با هر دو به یک روش نجام می‌شود؛ با این تفاوت که در استفاده از رنده برقی نیروی بدنی کمتری احتیاج است و فقط کافی است آن را هدایت کنید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *