نکات مهمی که هر نجار تازه کاری باید بداند!

نجاری، حرفه‌ای است که هر کس می‌تواند آن را به عنوان یک سرگرمی انتخاب کند. در اینجا به چند نکته برای کسانی که تازه شروع به کار کردند اشاره می‌کنیم.

کمی ابزار و یک نقشه و طراحی حساب شده تمام آن چیزی است که احتیاج دارید. وقتی شروع به کار می‌کنید فکر به اینکه به تعداد زیادی ابزارهای فانتزی هم احتیاج دارید کاملاً اشتباه است.

اشتباه خواهید کرد ولی دوباره شروع کنید، فراموش نکنید که چیزی که پیش رو دارید فقط یک چوب ساده است!

نجاری شغلی است که هر کسی با هر سن، هر درجه مهارت و بودجه‌ای توانایی انجام آن را خواهد داشت؛ اما فراموش نکنید که شما قرار نیست یک شبه به نجاری حرفه‌ای تبدیل شوید. تعداد زیادی وب سایت هستند که کلاس‌ها و طراحی‌های مجانی برای یادگیری پله پله این حرفه در اختیار شما خواهند گذاشت.

شما حرفه‌ای نبوده و نخواهید شد

دیگران هم به همین نسبت حرفه‌ای نخواهند بود حتی اگر برخلاف آن را عنوان کنند؛ زیرا شما هر روز فقط پیشرفت خواهید کرد که این موضوع مستلزم تمرین فراوان، اشتباهات و از اشتباهات درس گرفتن است. نگران نباشید اشتباه می‌کنید، دوباره از نو شروع کنید و فراموش نکنید که پیش روی شما فقط چوبی ساده ‌است.

ابزار نجار نمی‌سازد

ابزار نجار نمی‌سازد اما تمرین و صبر نجار می‌سازد. ممکن است احساس بدی داشته باشید؛ زیرا پول زیادی برای اره کابینت بر ندارید اما اره میزی ساده هم برای بریدن قطعه‌های شما کفایت می‌کند. این فکر را در سر داشته باشید که نجاران قرن‌های پیش ابزار برقی جادویی در اختیار نداشته‌اند پس شما هم بر اساس این موضوع احتیاج به مهارت بالا برای اره های دستی ندارید.

سایز مغازه، شما را تعریف نمی‌کند

بهتر است مقدمه و تنظیمات ساده‌ای برای محیط کاری خود ترتیب دهید. احتیاج به کارگاهی رؤیایی و گران برای شروع کار ندارید؛ مانند خیلی از نجاران که باوجود داشتن رؤیای آن، هیچ‌گاه کارگاهی این‌چنینی نداشته‌اند. برای این افراد همیشه‌ در حیاط پشتی اره‌ای موقت به‌علاوه‌ی تخت سه لا و خرک که از ابزارفروشی محلی خریداری شده موجود است.

اگر فضای خالی در پارکینگ یا جایی سرپوشیده در اطراف خود دارید بهتر است کمی آن را آماده‌ی کار کنید تا مجبور نباشید هربار وسایل را جا به جا کنید. نیمی از پارکینگ یا حتی یک چهارم آن را در اختیار بگیرید. حالا زمان شروع کار است. در ضمن می‌توانید زمانی که هوا خوب است به حیاط پشت یا جلوی خانه بروید. در خاطر داشته باشید هیچ وقت برای ساختن وسایل شگفت‌انگیز احتیاج به مغازه‌ی خیلی بزرگ ندارید.

هیچ زمان امنیت را دست‌کم نگیرید

زمانی برای یادگیری کامل دستگاه و تمامی کارهایی که نباید انجام داد، قرار دهید. باوجود تمامی سایت ها، کتاب‌ها و مجلات آموزشی هیچ توجیهی قابل قبول نیست و برای یادگیری تکنیک‌های بیشتر بهتر است به یک منبع افاقه نکنید.

نکته: اگر از ۱۰ نجار برای ساخت قطعه‌ای سؤال بپرسید ۱۰ راه مختلف یاد خواهید گرفت که همه‌ی آن‌ها درست هستند.

سعی کنید تمامی راه‌های اتصال را همراه با بهترین‌ها آموزش ببینید. چیزی را بیخود پیچیده نکنید زیرا دلیلی برای بهتر شدن ابزار، چسب و همین‌طور روش‌های نوین اتصالات وجود دارد. تمامی این راه‌های کوتاه برای انجام راحت همان کار در زمان کم‌تر طراحی شده است.

کار کردن با متر را یاد بگیرید

ممکن است فکر کنید خواندن از روی متر کار راحتی است اما باید بدانید که بعضی اندازه‌گیری‌ها باید به‌قدری دقیق باشند که فاصله حتی ۳ میلی‌متری را هم اندازه بگیرند. پس باید متوجه مهم بودن این ابزار کوچک شده باشید.

گونه‌ها و درجه‌های مختلف چوب را بشناسید

در مرحله اول بهتر است با این جمله شروع کنیم که گونه‌های مختلفی از چوب در دو دسته چوب سخت و نرم داریم. چوب‌های نرم مانند کاج، سدر، صنوبر و چوب‌های سخت مانند بلوط، گردو، افرا، توس، گیلاس و ماهگونی.

می‌توان مقاله‌ای کامل درباره‌ی گونه‌های مختلف چوب و تیپ و شخصیت منحصر به فرد هر کدام نوشت اما چوب خاصی که در خیلی از پروژه‌های خانگی و مبلمان استفاده می‌شود چوب کاج است.

این چوب در سایزهای مختلف بسیار راحت و مقرون به صرفه، در اکثر چوب فروشی‌های محلی در دسترس است. پیشنهادی که به اکثر تازه‌کاران حوزه‌ی نجاری می‌شود استفاده از چوب کاج است. بعد از کسب تجربه و کمی پیشرفت در کار می‌توانید استفاده از گونه‌های دیگر چوب را امتحان کنید.

دوم، خواندن ابعاد الوار را یاد بگیرید. مثلاً ۱×۲ به چه معناست. توانایی خواندن ابعاد الوار به شما در زمینه طراحی و خواندن نقشه کار، خرید الوار و اندازه‌ی کلی پروژه کمک می‌کند.

سعی کنید همیشه از چوب‌های صاف استفاده کنید

هنگام خرید الوار مورد نظر سعی کنید صاف‌ترین چوب‌ها را انتخاب کنید و تا می‌توانید از چوب‌های خمیده و با پیچ و تاب زیاد دوری کنید. شاید این کار زمان زیادی را در چوب فروشی ‌های مختلف از شما بگیرد اما تفاوت آن را هنگام کار با سردردهای کم‌تر متوجه خواهید شد.

ممکن است بعد از دیدن چوب‌های صاف فکر کنید این چوب هیچ پیچ و تابی ندارد اما بعضی اوقات این گونه نیست. برای اطمینان بیشتر بهتر است قلق این کار را یاد بگیرید. تخته چوب را از بالا به پایین در حالی که یک سر آن بر روی زمین است جلوی صورت خود بگیرید زاویه آن را از بالا به پایین نگاه کنید. این متد به شما نشان خواهد داد که یک تخته چوب پیچ و تاب دارد یا خیر.

در خاطر داشته باشید که چوبی با داشتن همه‌ی عوامل کیفیت یافت نمی‌شود اما همیشه سعی کنید که چوب صاف و بدون پیچ و تاب را انتخاب کنید.

چگونگی استفاده از چند ابزار حیاتی در کار

یکی دیگر از نکات مهم برای یک تازه‌کار، چگونگی استفاده از چند ابزار حیاتی در پروژه است. امروزه ابزارهای بسیاری در ابزار فروشی‌ها یافت می‌شوند که خرید تک تک آن‌ها و نحوه‌ی استفاده از هر یک می‌تواند بسیار سخت و گران تمام شود. باید گفت که اگر شما پایه‌ی استفاده از تمامی ابزار آلات را یاد بگیرید به راحتی می‌توانید کاربرد هر ابزار دیگر را یاد نیز فرا گیرید.

یکی دیگر از راه‌های یادگیری استفاده از ابزار، دیدن ویدیوهای آموزشی است. ویدیوهای بسیاری هم برای مدل‌های خاص ابزار موجود است. بعد از دیدن ویدیوهای مختلف و خواندن کاتالوگ‌های ابزار کم کم شروع به استفاده از آن‌ها کنید.

چوب را سنباده بزنید

در آخر اینکه آماده کردن سطح چوب بسیار مهم است مخصوصاً زمانی که پای پرداخت کار در میان باشد. نکته‌های بسیار زیادی برای آماده کردن سطح چوب وجود دارد اما سنباده کردن چوب از کارآمدترین آن‌هاست و بهتر است بخش عمده‌ی این کار را قبل از برش انجام دهید.

نکاتی که در بالا به آن اشاره شد از مهمترین و حیاتی‌ترین نکاتی است که هر نجار تازه کاری باید آن را بداند و رعایت کند. امیدواریم با رعایت نکات بالا و تمرین بسیار در مدت زمان کوتاهی به نجاری حرفه‌ای تبدیل شوید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *