راهنمای ساخت کاسه چوبی با استفاده از دستگاه خراطی

خراطی یکی از محبوب‌ ترین صنایع در نجاری محسوب می‌شود. بسیاری از خراطان علاقه‌ای به ساخت آثار نفیس خراطی ندارند و ترجیح می‌دهند از خراطی برای ساخت پروژه‌های ساده و رایج خراطی استفاده کنند مانند ساخت کاسه چوبی.

روش‌های مختلف ساخت کاسه چوبی

به طور کلی دو روش برای خراطی وجود دارد که در ادامه به توضیح هریک می‌پردازیم. یکی از روش‌ها دوک خراطی است که در این روش قطعه چوب را روی پیستون عقبی قرار داده و به چرخش در می‌آید. با چرخش قطعه چوب و حرکت تیغه روی آن شکل مورد نظر روی چوب ایجاد می‌شود. از این روش بیشتر برای ساخت پایه‌های میز یا دیگر وسایل چوبی مانند طراحی روی خودکار یا درب بطری‌های چوبی استفاده می‌شود.

 

روش دیگر برای چرخش روی دستگاه خراطی ، قرار دادن قطعه چوب مورد نظر به‌تنهایی روی نوک دستگاه به همراه موتور آن است. از این روش بیشتر برای ساخت کاسه‌های چوبی استفاده می‌شود. در این روش نیازی به جابجایی تکه چوب نیست و بخش رویی و قسمت داخلی چوب به آسانی خارج می‌شود. اگرچه برای ساخت کاسه چوبی تکنیک‌های مختلفی وجود دارد اما اصول ابتدایی و نحوه کار همگی یکسان است.

انتخاب چوب مناسب

در مرحله بعد باید چوب مناسب برای ساخت کاسه چوبی را انتخاب و تهیه کنید. چوب‌هایی که به‌ تازگی بریده‌ شده است می‌توانند بهترین انتخاب برای کار خراطی باشند؛ زیرا درون بافت چوب تازه بریده شده مقداری آب و رطوبت موجود است که کار برش و خراطی را ساده‌تر می‌کند. در مورد شکل قطعه چوب بهتر است چوبی را انتخاب کنید که استوانه‌ای شکل باشد یا با استفاده از اره گردبر یا اره نواری به این شکل در آمده‌اند.

پس از انتخاب قطعه چوب استوانه‌ای شکل باید در قسمت وسط چوب سوراخی ایجاد کرده و آن را روی قسمت جلویی دستگاه قرار داده و به ‌وسیله پیچ‌ گوشتی مخصوص آن را سفت کنید. در مرحله اول چوب را به شکل نیم دایره در آورده و پس از آن چوب را روی پایه‌ قرار می‌دهند .

قطعه چوب را از بخشی که سوراخ کرده‌اید در قسمت مرکزی دستگاه و موازی ابزار قرار دهید تا با چرخش چوب و حرکت اسکنه یا مغار شکل مورد نظر ایجاد شود. اسکنه یا مغار باید در فاصله ۳ میلی‌متری برجسته‌ترین نقطه تکه چوب قرار بگیرد. در حالی که قطعه چوب را به آرامی می‌چرخانید، دستگاه خراطی را با سرعت‌پایین روشن کرده و به‌وسیله اسکنه ضخیم چوب را تا اندازه دلخواه برش دهید.

در قدم بعدی ، ماشین تراش را آزادکرده و جای ابزار را تغییر دهید تا موازی با سطح چوب باشد. دوباره دستگاه خراطی را با سرعت‌پایین روشن کنید و شکل بیرونی کاسه را به‌وسیله اسکنه ضخیم تراش دهید، این کار را تا زمانی که شکل موردنظر ایجاد شود ادامه دهید.

سپس باید عمق انتهای کاسه را شکل دهید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کار است. با استفاده از راهنما می‌توانید میزان عمق و قطر انتهای کاسه را تعیین کنید. زمانی که کاسه شما به اندازه کافی عمیق شد، قطعه چوب را از محل اتصال جدا کنید.

چگونه داخل کاسه چوبی را خالی کنیم؟

برای ساخت بخش توخالی کاسه، ابزار را موازی قطعه کار قرار دهید. قطعه کار را به آرامی چرخانده و دستگاه را با سرعت پایین روشن  کنید. با استفاده از دو دست و با کمک اسکنه برش‌های لازم برای شکل دادن به بخش توخالی کاسه را ایجاد کنید. بافت الیاف چوب را باید به صورت تدریجی و به آرامی خارج کنید تا قسمت داخلی کاسه با قسمت خارجی آن متقارن باشد و ضخامت یکسانی داشته باشد.

در آخر با استفاده از اسکریپر و اسکنه لبه‌ی کاسه را شکل دهید. لبه کاسه می‌تواند به شکل نیم دایره یا مربع  باشد. دقت داشته باشید که حین کار لبه کاسه ترک برندارد یا نشکند. پس از تراش کاسه چوبی باید آن را سنباده زده و با مواد پرداخت مناسب پرداخت کنید.

نوین چوب فروشنده دستگاه خراطی

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه خراطی در تهران و شهرستان ها می باشد. توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از خرید خراطی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.
تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است. آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید خراطی و مشاوره لطفاً شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل فرمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *