پیچ درار یا قلاویز چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا تابه‌ حال هنگام درست کردن پروژه‌ های چوبی به پیچ‌ های بریده یا پیچ‎‌هایی که سر آن‌ها آسیب دیده است برخورد کرده اید؟ نگران نباشید! با استفاده از یک پیچ درار یا قلاویز می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را خارج کنید.

فرقی ندارد می‌خواهید یک دست سازه درست کنید یا روی یک پروژه ساختمانی کار می‌کنید، پیچ‌های بریده کار را مختل می‌کنند. پیچ‌های بریده بیشتر در اتصالات فرسوده و زنگ زده مانند لولا در کابینت دیده می‌شود. پیچ‌های بریده را نمی‌توان با پیچ‌گوشتی‌های معمول موجود در بازار خارج کرد و حتی بدتر، ممکن است استفاده از پیچ‌گوشتی‌ باعث صدمه بیشتر به آن‌ها شود. بهتر است برای این کار از پیچ درار استفاده کنید.

درحالی‌که طراحی خاص این محصول متفاوت است اما عمل‌کرد آن مشابه دریل با نتیجه معکوس است به این ترتیب که این محصول یک سوارخ درون پیچ بریده ایجاد می‌کند و سپس با چرخاندن آن در جهت مخالف می‌تواند آن را خارج کند. این محصول در نوع و سایزهای مختلف در فروشگاه‌های ابزار فروشی قابل خریداری است. در ادامه به نحوه استفاده از پیچ درار می‌پردازیم.

نحوه استفاده از پیچ درار یا قلاویز

در این بخش به نحوه استفاده و موارد مورد نیاز برای پیچ درار یا قلاویز گرداخته ایم با ما همراه باشید :

مواد و ابزار موردنیاز:

  • پیچ درآر
  • عینک ایمنی
  • سنبه نشان
  • چکش
  • مته
  • روغن برشکاری
  • دریل چند سرعته با تغییر جهت چرخش
  • روغن نافذ
  • آچار

مرحله اول

در این مرحله پیش از انجام هرکاری باید عینک ایمنی خود را بزنید زیرا ممکن است هنگام استفاده از پیچ درار ذرات برجسته و خرده ریزهای فلزی پیچ در چشم شما بروند. 

مرحله دوم

سنبه نشان را در مرکز پیچ بریده قرار دهید و به آرامی با چکش ضربه بزنید؛ با این کار یک سوراخ کوچک در مرکز پیچ ایجاد می‌شود که می‌تواند راهنمای خوبی برای ادامه کار باشد.

مرحله سوم

یک مته که قطر آن از قطر پیچ کمتر است انتخاب کنید. یک قطره روغن برشکاری به سر پیچ شکسته بزنید، این کار باعث تسهیل دریل کاری می‌شود. اگر پیچ بریده زنگ زده یا به فلزی دیگر متصل است مقدار کمی روغن نافذ روی آن بزنید تا کمی شل شود.

مرحله چهارم

مته با سر سوراخ‌ کن را به‌صورت مستقیم در مرکز پیچ قرار دهید و سپس به‌آرامی و با دقت دریل کنید. میزان عمق دریل‌کاری به سایز دستگاه پیچ درار بستگی دارد.

مرحله پنجم

در آخر نوک پیچ درآر را روی سوراخ پیچ قرار دهید. نحوه استفاده از پیچ درآر به مدلی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد اما می‌توانید از دریل یا آچار برای چرخاندن پیچ خلاف عقربه‌های ساعت استفاده کنید. تا هنگامی‌که پیچ را می‌چرخانید، شیار داخل پیچ و مهره می‌چرخند تا جایی‌که به جایی گیر نکنند، اگر احساس کردید کار متوقف شده است به چرخاندن پیچ در خلاف عقربه‌های ساعت ادامه دهید و آن را بکشید تا کاملا خارج شود.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *