لکه زنگ

راهنمای پاک کردن انواع لکه زنگ

24 ژوئن 2020

از این ۵ راه‌حل سریع برای پاک کردن لکه‌های ناخوشایند زنگ‌زدگی در داخل و خارج خانه استفاده کنید. ممکن است از آموزش‌های شیمی پایه به یاد آورید که تنها آهن و آلیاژهای آهن مانند استیل می‌توانند زمانی که با آب و اکسیژن ترکیب شوند، زنگ بزنند. ولی زنگ زدن کاملاً به دو مورد قبل محدود نمی‌شود. درواقع زمانی که زنگ‌زدگی با دیگر موادی که توقع ندارید زنگ بزند و در تماس باشد -مانند لباس‌های کار، زمین سیمانی گاراژ، یا حتی سینک سرامیکی دستشویی – می‌تواند لکه‌های بسیار زننده‌ای ایجاد کند که با آب و صابون از بین نمی‌رود. خوشبختانه، راه رها شدن از شر لکه‌های زنگ در دسترس است، اگر بدانید کجا به دنبال آن بگردید. برای راه‌کارهای موردنیاز برای پاک کردن لکه زنگ از ۶ محل رایج به خواندن ادامه دهید.

چوب آلوده به لکه زنگ

راه حل: لکه‌بر چوب

برای پاک کردن لکه زنگ روی چوب ابتدا باید ماده لکه‌بر مخصوص چوب را تهیه کرده و آن را در ظرفی فلزی یا آلومینیومی بریزید. سپس با استفاده از قلم مو یک لایه بسیار ضخیم از مواد را روی چوب بزنید. دقت داشته باشید که حین کار لکه‌بر روی لباس یا چیز دیگری نریزد و همچنین لکه‌بر را به صورت یکدست روی تمام قسمت‌های مورد نظر بزنید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان دهید تا لکه‌بر روی زنگ آهن بماند؛ در این حین مرتبا میزان غلظت محلول روی چوب را بررسی کنید تا خشک نشود و در صورتی که ماده لکه‌بر خشک شد مجددا با قلم مو روی آن اضافه کنید. پس از ۲۰ دقیقه با استفاده از کاردک از لبه کار شروع کرده و ماده لکه‌بر را از روی چوب پاک کنید.

در مرحله بعد با استفاده از سیم ظرفشویی آغشته به ماده لکه بر در یک مسیر مستقیم به صورت رفت و برگشتی روی تمام سطح و منافذ چوب بکشید. سپس با استفاده از دستمال مرطوب تمیز مواد اضافی روی چوب را پاک کرده و اجازه دهید تا ۲۴ ساعت خشک شود. پس از گذشت ۲۴ ساعت سطح چوب را بررسی کنید. اگر از خشک شدن آن مطمپن شدید ابتدا با سنباده با درجه سختی ۱۰۰-۱۵۰ و سپس با سنباده ۱۸۰-۲۲۰ سطح چوب را به خوبی سنباده بزنید تا لکه شما کاملا محو شود.

لباس آلوده به لکه زنگ

راه ‌حل: لیمو و نمک

یک لکه زنگ روی بلوز سفید شما وجود دارد؟ می‌توانید قسمت فلزی ماشین لباسشویی، برخورد با نرده‌های زنگ‌زده و یا زنگ‌های کنده‌شده از لوله‌های آهنی که اتاق رخت‌شویی را تغذیه می‌کنند را مقصر بدانید. هر دلیلی که وجود داشته باشد، راحت‌ترین روش برای زدودن لکه زنگ از لباس سفید تنها از ملزومات یخچال شما هستند که در برخورد با لکه‌ی زنگ خشن و با کتان، پلی‌استر و دیگر پارچه‌های مشابه ملایم است: لیمو و نمک.

نصف لیمو را تا زمان خارج شدن و تخلیه کامل عصاره‌ی لیمو که از اسیدسیتریک و آسکوربیک روی لکه بمالید مقداری نمک را لکه بپاشید و با کمک پارچه‌ای نرم برای بیرون کشیدن لکه آن را به داخل تارهای لباس ماساژ دهید. لباس را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید (طرفی که مورد عمل قرار گرفته به رو باشد) بعد از ۲ الی ۳ ساعت لکه به‌صورت کامل از بین می‌رود. نهایتاٌ لباس را برای از بین بردن نمک و لیموهای باقی‌مانده با ماشین لباسشویی بشویید تا لباس شما مثل روز اول شود.

در نظر داشته باشید که برای استفاده از این روش برای پارچه‌های حساس مانند شیفون بهتر از برای جلوگیری از بروز آسیب بیشتر ابتدا در قسمتی کوچک از لباس که مشخص نیست آب‌لیمو را امتحان کنید. همچنین در نظر داشته باشید به دلیل خاصیت سفیدکنندگی طبیعی در لیمو، این روش برای از بین بردن لکه‌های لباس‌های سفید و بازگرداندن آن‌ها به رنگ اصلی‌شان نیز مناسب است.

فرش آلوده به لکه زنگ

راه‌ حل: سرکه و نمک

اگر فرش شما هنگام جابه‌جایی مبلمان فلزی توسط پایه‌ی زنگ‌زده‌ی آن‌ها لک شده است، می‌توانید از این راه‌حل آسان به‌جای جایگزینی یا رفو کردن که هزینه‌بر است استفاده کنید. پارچه‌ای تمیز و بدون پرز را در سرکه سفید بخیسانید و سپس به‌آرامی آن را فشار دهید تا دیگر چکه نکند. بعد مقداری نمک را روی لکه‌ی زنگ بپاشید و پارچه‌ی خیس را روی آن قرار دهید. اجازه دهید پارچه برای نیم ساعت روی فرش بماند خاصیت پاک‌کننده‌ی نمک و اسید سرکه باعث از بیرون کشیدن و حل شدن زنگ می‌شود و هرگونه بوی بد فرش را از بین می‌برد.

پارچه را بردارید و مجدد لکه را بررسی کنید. اگر همچنان باقی‌مانده بود، مجدد پارچه را در سرکه بخیسانید و روی لکه بگذارید و مجددا نیم ساعت به آن زمان دهید. زمانی که لکه از بین رفت و بگذارید که سرکه‌ی روی فرش خشک شود، سپس آن نقطه را جارو بکشید تا ذرات نمک از فرش خارج شود و حالت کرکی فرش به‌صورت اولیه بازگردد.

سرامیک یا چینی آلوده به لکه زنگ

راه‌ حل: آب‌ اکسیژنه

آیا تابه‌حال پیش‌آمده که قوطی خمیرریش را از کنار سینک دستشویی و یا وان بردارید و زیر آن لکه‌ای نارنجی مایل به قرمز زیر آن شکل گرفته باشد؟ راه چاره برای مشکل شما وجود دارد. آب‌اکسیژنه می‌تواند وان‌ها، دور دوشی و سینک‌های سرامیکی یا چینی را از شر لکه‌های زنگ و آهن حل‌شده در آب رها کند و دلیل آن توانایی بالای اکسیژن‌های آن برای لکه بری و سفیدکنندگی است.

خمیری تشکیل‌شده از یک‌سوم آب‌اکسیژنه‌ و دوسوم کرم تارتار درست کنید. به‌وسیله‌ی یک اسفنج نرم آن را روی لکه‌ی جرم بمالید. اجازه دهید خمیر برای یک تا دو ساعت روی لکه باقی بماند، سپس با استفاده از یک برس زبر روی لکه را تمیز کنید. زمانی که لکه از بین رفت، شیر آب را باز کنید تا لکه‌های باقی‌مانده را بشویید و یا از پارچه‌ی نمدار برای از بین بردن لکه استفاده کنید.

استیل ضد زنگ آلوده به لکه زنگ

راه‌ حل: جوش ‌شیرین

اکسید کروم پوشاننده‌ی سینک‌های استیل ضدزنگ و روی کابینت‌ها بااینکه آن‌ها را در برابر زنگ زدن از استیل‌های معمولی مقاوم‌تر می‌کند، بااین‌حال این پوشش کاملاً مقاوم نیست. می‌تواند با مرور زمان کیفیت خود را از دست بدهد و همین موضوع باعث زنگ زدن استیل ضدزنگ مانند استیل معمولی می‌شود. خوشبختانه پاشیدن مقداری جوش‌شیرین لکه‌های زنگ کوچک و بزرگ را از استیل ضدزنگ از بین ببرد؛ خاصیت ساینده‌ی ملایم جوش‌شیرین و PH قلیایی آن باعث لکه بری و خنثی کردن هرگونه خاصیت اسیدی در سطح استیل که باعث بیشتر شدن زنگ زدن است، می‌شود.

برای از بین بردن لکه‌های کوچک زنگ از استیل ضدزنگ، از یکپارچه‌ی تمیز و نرم برای زدن خمیر جوش‌شیرین – یک‌سوم جوش‌شیرین و دوسوم آب – بر روی قسمت لکه‌دار در جهت بافت استیل (عمودی یا افقی) استفاده کنید سپس با استفاده از دستمال حوله‌ای آشپزخانه‌ی نمدار خمیر را پاک‌کنید.

برای پاک کردن لکه‌های بزرگ‌تر، یک ‌لایه جوش‌شیرین را روی آن بپاشید و بگذارید برای نیم ساعت روی لکه بماند. سپس با استفاده از یک برس نرم جوش‌شیرین را به‌آرامی روی لکه بسایید. (در جهت بافت استیل). با استفاده از دستمال حوله‌ای آشپزخانه‌ی نمدار جوش‌شیرین پخش‌شده را پاک‌کنید و روی آن قسمت را با دستمال حوله‌ای آشپزخانه خشک پاک‌کنید و از استیل ضدزنگ براق خود لذت ببرید!

سیمان آلوده به لکه زنگ

راه‌ حل: تری سدیم فسفات (TSP)

قسمت‌های پوسیده‌ی در گاراژ، تکه‌های زنگ‌زده‌ی اتومبیل و آهن‌های ته‌نشین شده در لوله‌ها یا چاه‌هایی که آب مربوط به آبیاری چمن‌ها را تأمین می‌کنند معمولاً عامل لکه‌های زنگ بر روی زمین گاراژها، محل عبور ماشین و سطوح سیمانی هستند. معمولاً برای از بین بردن این لکه‌ها به یک ماده‌ی حلال صنعتی به نام تری سدیم فسفات نیاز دارید و دلیل آن بزرگ‌تر بودن و رنگ بری شدید لکه‌های زنگ بر روی سیمان است.

با پوشیدن دستکش و عینک ایمنی، نصف پیمانه تری سدیم فسفات را با حدود ۱٫۹ لیتر آب گرم در یک سطل بزرگ مخلوط کنید و به میزان لازم از مخلوط فوق را بر روی لکه بریزید تا سطح آن را بپوشاند. اجازه دهید محلول برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه رو لکه بماند و سپس با استفاده از جاروی دسته‌بلند با برس نرم (با دسته‌ی زاویه‌دار) سطح سیمان را بسایید. محلول را با استفاده از آب با فشار زیاد بشویید، سپس می‌توانید ببینید سیمان شما به رنگ اولیه‌ی خود بازگشته است.