انتخاب شفت مناسب برای تیغ اور فرز

اگر تا کنون تیغ اور فرز خریده باشید متوجه شده‌اید که تیغه‌ ها انواع و اندازه‌ های مختلفی دارند و این نکته خوبی است؛ زیرا همین تنوع تیغه است که دستگاه اور فرز را به یک دستگاه همه کاره تبدیل کرده است. تیغ‌های اورفرز به دو دسته تقسیم می‌شوند: تیغه‌ هایی با شفت ½ اینچ و تیغه‌ هایی با شفت ¼ اینچ

کدام شفت برای اور فرز مناسب است؟ 1/2 یا 1/4 اینچ؟

 بیشتر تیغه‌ ها هر دو دسته شفت را شامل می‌شوند و بیشتر کیت‌ های اور فرز کولت‌ هایی که متناسب با هر دو اندازه شفت تیغه باشد را دارند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از تیغه‌ ها مناسب‌ تر است.

کدام شفت برای اور فرز مناسب است؟ 1/2 یا 1/4 اینچ؟

اگر همه شرایط در حد انتظارمان پیش برود تیغه ½ اینچ بهتر است. در برخی شرایط فقط می‌توانیم از تیغه ¼ اینچ استفاده کنیم و در بسیاری موارد اندازه شفت تیغه هیچ اهمیتی ندارد. 

شفت تیغه اور فرز

شفت بخش مخروطی شکل و محکم تیغه اور فرز است. بخشی که وارد کولت اور فرز شده و با سرپیچ کولت ثابت می‌شود. در قسمت انتهای پایین شفت بدنه تیغه وجود دارد. بدنه شامل کاترهایی می‌شود که به چوب شکل می‎دهند. تیغه‌ هایی که دارای بدنه بزرگ هستند اغلب با شفت ½ اینچ موجود هستند. در حالی که تیغه‌هایی که دارای بدنه کوچکتر و باریکتر هستند فقط با شفت ¼ اینچ موجود هستند. اما بیشتر تیغه‌ های موجود در فروشگاه‌ ها با هر دو شفت ½ و ¼ اینچ موجود هستند. 

براده‌ های چوب بیشتر

براده‌ های تولید شده توسط تیغه‌های اور فرز که دارای شفت ½ اینچ هستند 4 برابر بزرگتر از براده‌هایی است که توسط تیغه‌ های شفت ¼ اینچ تولید می‌شود. براده‌های زائد به کاهش نوسان یا لرزش دستگاه که نتیجه سرعت بالای چرخش تیغه است کمک می‌کند. هرچه تیغه ثبات بیشتری داشته باشد زباله‌های کمتری ایجاد می‌کند.

براده‌های بزرگ تیغه ½ اینچ گرمایی که هنگام بریدن چوب توسط تیغه ایجاد می‌شود را کاهش داده و آهسته‌ تر گرما را از موتور اور فرز به تیغه منتقل می‌کند. یکی از مسائل مهم هنگام کار کردن با اور فرز گرما است و برای جلوگیری از سوختن چوب کاهش گرما بسیار مهم است. 

اتصال بهتر تیغه

قطر بزرگتر تیغه اور فرز ½ اینچ یعنی فضای بیشتری برای کولت وجود دارد که بتواند تیغه را محکم بگیرد و مانع از سر خوردن تیغه از کولت شود. اگر کولت را با دقت سفت کرده باشید مشکل سر خوردن تیغه بوجود نخواهد آمد اما در تیغه‌ های بزرگتر و کارهای سنگین‌ تر هر چه تیغه محکم‌تر و بهتر به کولت متصل شود بهتر است. 

انحراف کمتر تیغه

علاوه بر نیروی گریز از مرکز روی تیغه در حال چرخش نیروهای جانبی دیگری هم وجود دارد که توسط کاربر هنگام فشار دادن تیغه روی چوب ایجاد می‌شود. نیروهای جانبی باعث انحراف و خم شدن تیغه می‌شود و روی دقت کار تاثیر می‌گذارد. تیغه‌های شفت ½ اینچ بهتر از تیغه های ¼ اینچ انحراف را تحمل می‌کنند مخصوصا هنگامی که از تیغه‌های بلند استفاده می‌کنید. تیغه‌های بلند بیشتر در معرض انحراف و کج شدن هستند. 

مزایای تیغه‌های ½ اینچ همیشه کاربردی نیست و گاهی اوقات بی‌اهمیت است. گاهی اوقات تیغه های ½ اینچ در دسترس نیستند. در تیجه بیشتر نجارها که از دستگاه فرز نجاری استفاده می‌کنند تصمیم می‌گیرند از مجموعه تیغه هایی که هم شامل شفت ½ اینچ است و هم ¼ اینچ استفاده کنند. 

یکی از مزایای تیغه‌های ¼ اینچ این است که ارزان‌تر هستند. ضرب المثل “هر چی پول بدی آش میخوری” در مورد تیغه‌های اورفرز هم صدق می‌کند اما اگر برای یک پروژه خاص به یک تیغه نیاز دارید و دیگر قرار نیست از آن استفاده کنید بهتر است تیغه‌های ¼ اینچ که ارزان‌تر هستند را انتخاب کنید. یکی دیگر از مزایای تیغ‌های ¼ اینچ در دسترس بودن آنها است. در برخی فروشگاه‌ها تیغه‌های ¼ اینچ بیشتر از تیغه‌های ½ اینچ موجود است. 

در نهایت اگر اورفرز کوچک یا اورفرز برش لمینت دارید ابزار شما ممکن است فقط تیغه ¼ اینچ را بپذیرد. اما اگر دستگاه اورفرز شما هم تیغه ¼ اینچ را قبول کند و هم تیغه ½ اینچ و تیغه مورد نیاز شما بزرگ یا بلند نباشد با هر دو تیغه به یک نتیجه مشابه خواهید رسید.

نوین چوب فروشنده انواع فرز نجاری

نوین چوب فروشنده انواع فرز نجاری در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از دیگر مواردی است که قبل از خرید فرز نجاری باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

تمامی محصولات ارائه شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است. آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید فرز نجاری و مشاوره لطفاً با کارشناسان شرکت نوین چوب تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب