نکات مهم جهت نگهداری از دریل شارژی

مهم نیست که شما یک پیمانکار هستید یا مسئول پروژه خودتان در هر حال محافظت از ابزار و نحوه صحیح استفاده و نگهداری از آن‌ ها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال یکی از ابزار مهم و حیاتی دریل شارژی است که گاهی حتی بیشتر از یک ابزار شارژی است و بدون آن کارها ناتمام می‌ماند؛ به همین دلیل باید نحوه صحیح محافظت از ابزار شارژی را بدانیم.

محصولات با کیفیت معمولاً انعطاف‌پذیری بالایی در برابر استفاده طولانی مدت دارند اما باید گفت که حتی سخت‌ترین ابزارها هم می‌تواند در صورت نگهداری نادرست و غیر اصولی از بین بروند. برای مثال نگهداری از دریل‌های شارژی با برقی متفاوت است. باتری‌ ابزارآلات شارژی احتیاج به نگهداری صحیح برای طول عمر بیشتر دارند؛ زیرا این باتری‌ها گران هستند و احتیاج به شارژ و نگهداری اصولی دارند تا قدرت کافی برای کارهای سخت و سنگین را به ابزار بدهند. با رعایت نکات زیر می‌توانید طول عمر باتری و وسایل شارژی خود را افزایش دهید.

روش های نگهداری از دریل شارژی

پس از خرید دریل شارژی با رعایت نکاتی مهم و بسیار ساده به راحتی می توانید از دریل شارژی خود محافطت نمایید . ما در این بخش به تمام نکات مهمی که برای نگهداری از این دستگاه باید بدانید اشاره کرده ایم :

دستگاه خود را روغن کاری کنید

این دستگاه‌ها مانند هر ابزار دیگر قطعات داخلی و خارجی زیادی دارند. یکی از کارهای معمولی که می‌توانید همواره برای ابزار خود انجام دهید روغن کاری آن است. مخصوصا سه نظام که قسمت اصلی است که مته را نگه می‌دارد.

 

  • از یک روغن رقیق کننده‌ی استاندارد استفاده کرده و مقداری درون سه نظام، قسمتی که مته آن‌جا قرار می‌گیرد بریزید. (مطمئن شوید که سه نظام کاملاً باز است)
  • سه نظام را در حدود سه تا چهار بار شل و سفت کرده تا روغن کاملاً در آن نفوذ کند.
  • از یک کهنه استفاده کرد و روغن را روی سه نظام بمالید تا مطمئن شوید که کاملاً همه جای آن نفوذ کرده است.
  • در صورتی که سه نظام قفل بود تمامی مراحل بالا را به علاوه‌ی اضافه کردن روغن به دندانه‌ی بیرونی انجام دهید. این کار سایش اضافی را از بین می‌برد.
  • دستگاه خود را تمیز کنید. نفوذ کردن به سطح همیشه کار کثیف و شلوغی بوده است زیرا که مته درون کار را خورده و جلو می‌رود. برای مثال برای نفوذ به سطح چوب، دیوار کاذب یا بتن، دستگاه شما کاملاً کثیف و خاکی خواهد شد و در دیوار کاذب این گرده‌ها به راحتی راه خود را به موتور باز کرده و نفوذ می‌کنند و در گذر زمان می‌تواند توسط این خرده چوب و خاک اره‌ها مسدود شده و باعث داغ شدن موتور و از کارافتادگی آن شود. 

نکته: در صورتی که دمنده یا مکنده دارید برای تمیز کردن دستگاه می‌توانید از آن کمک بگیرید.

دریل خود را در جای خشک نگه دارید

دریل ابزار پرقدرتی است که تمام قدرت و کارایی آن از قسمت‌های پیچیده موتور، قرقره و دنده تامین می‌شود که باعث کنترل سرعت و قدرت گشتاور می‌شود. همواره مطمئن شوید که دریل شما در جای خشکی نگهداری می‌شود. محیط‌های مرطوب می‌تواند باعث شود بخار آب درون دستگاه نفوذ کرده و باعث زنگ زدگی بخش‌هایی از موتور و سه نظام می‌شود. باتری هم حتی می‌تواند از طریق بخار دچار آسیب شده و می‌تواند باعث زنگ زدگی فلز متصل به دریل ‌شود.

دمای مناسب

دمای مورد نیاز ابزار شما تحت تاثیر دمای داخل دستگاه است مخصوصاً باتری. بهترین دما برای نگهداری دریل و باتری ۲۲ درجه سانتی‌گراد است اما در دمای ۱۲ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد قابل نگهداری است. دمای خیلی پایین می‌تواند باعث یخ زدگی موتور یا زنگ زدگی دنده‌ها و در آخر از بین رفتن موتور و دنده‌ها می‌شود.

دریل را از زمین دور نگه دارید

این هم راه دیگری برای تمیز نگه داشتن دریل شما است. احتمال بالایی وجود دارد که شما بخواهید از ابزار بیرون و در فضای باز استفاده کنید. علف و کثیفی به راحتی می‌تواند هنگامی که آن را روی زمین رها می‌کنید راه خود را به درون دستگاه باز کند. حتی بدتر از آن چمن خیس و کثیفی به سرعت به دستگاه شما آسیب جدی وارد کند. تیغه‌های خیس از چمن می‌تواند آب را در سطح موتور بپراکند و جریان کوتاه برقی درون دستگاه ایجاد کند. رها کردن ابزار روی زمین خطر ایمنی هم به همراه دارد، مخصوصاً در کارگاهی که بسیار پر رفت و آمد است و امکان لگد خوردن آن بسیار است. 

از مته‌ی تیز استفاده کنید

قدرت یک دستگاه خوب زمانی مشخص می‌شود که از تیغه‌ی خوبی برای نفوذ استفاده کنید. استفاده از مته کند نه تنها اجازه نمی‌دهد کار درست به اتمام برسد بلکه می‌تواند باعث سوختن موتور دستگاه  هم شود. مته ای که کند باشد زمان کار کردن را بسیار طولانی می‌کند همزمان اصطکاک را بالا برده که نتیجه‌ی آن فشار مضاعفی می‌شود که بر موتور وارد می‌شود. قبل از شروع به کار از تند بودن مته خود و مناسب بودن آن برای سطح قطعه کار مورد نظر مطمئن شوید. برای مثال از مته‌ی چوب برای نفوذ در بتن استفاده نکنید.

ایمنی مته دریل

کند بودن مته می‌تواند امنیت را به خطر اندازد. اگر قطعه‌ها تند نباشند می‌تواند به سطح آسیب بزند و گشتاور باعث شود که دریل به چرخش در آید و به دست و مچ ما آسیب بزند. حتی امکان افتادن دستگاه  روی زمین زیاد است یا اگر روی نردبان باشید روی کسی بیفتد یا تعادل خود را از دست دهید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *