نکات مهم درباره چوب اشباع فشاری

14 اکتبر 2020

چوب ‌اشباع شده‌ فشاری بالغ بر 60 سال است که در دسترس است و فرمول اصلی آن بر محور آرسنیک به عنوان ماده نگهداری اصلی می‌چرخد تا به الوار قابلیت ماندگاری در فضای آزاد را بدهد. همان گونه که انتظار می‌رود استفاده از ماده‌ای مثل آرسنیک که به صورت بالقوه سمی است می‌تواند موجبات نگرانی هر کدام از ما را فراهم کند مخصوصا اگر قرار باشد کودکان در معرض استفاده از آن‌ها قرار بگیرند.

برای رفع نگرانی از امنیت این چوب، در سال 2002 آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا کارخانه‌های الوار را برای پیدا کردن راه حلی بهتر که در آن از ماده آرسنیک استفاده نشود توجیه کرد که نتیجه‌ی آن شد ماده‌ای به نام ACQ که در الوار اشباع شده‌ی جدید درجه‌ی بالایی از مس را جایگزین آرسنیک کردند. با وجود اینکه این ماده ریسک مسموم شدن را از بین می‌برد ولی مشکل خطرناک دیگری به نام خوردگی به همراه داشت.

مشکل از رسانایی بالای مس سر چشمه می‌گرفت. استفاده از این ماده در الوار اشباع شده‌ی فشاری خوردگی فلزاتی چون پیچ و میخ و … را بالا می‌برد که این موضوع باعث سقوط عرشه‌های بسیار زیادی در سال‌های اخیرشده است که آخرین مورد آن در سال 2003 در کنتاکی اتفاق افتاد که طی این حادثه 13 نفر کشته و 57 نفر زخمی شدند. آیا راه حلی وجود دارد؟

این شدت از خوردگی در این نوع الوار باید نجاران را برای استفاده از انواع اتصال دهنده‌ها در هر پروژه‌ای هوشیار نگه دارد برای مثال نیاید از پیچ نجاری و یا میخ در کارهای خود استفاده کنند و به جای آن از اتصال دهنده‌هایی که مخصوص برای این نوع الوار ساخته شده‌اند استفاده کنند.

فولاد ضد زنگ یا مس

فولاد ضد زنگ و مس هر دو در مقابل خورده شدن مقاومت بالایی دارند اما اگر بودجه‌ی قابل توجهی برای این کار منظور کرده‌اید به هیچ وجه اجرایی و به صرفه نیست.

اتصال دهنده‌های گالوانیزه

آیا می‌توانید از پیچ‌ها و میخ‌های گولوانیزه در الوار اشباع شده‌ی ACQ استفاده کرد؟ هم بله هم خیر.

اتصال دهنده‌های ساده و قدیمی گالوانیزه به دلیل اینکه برای این شدت خوردگی طراحی نشده‌اند می‌توانند در مدت زمان کوتاهی از هم بپاشند.البته امروزه خیلی از کارخانجات انواع اتصال دهنده‌های hot-dipped galvanized مانند میخ‌ها، براکت‌ها، یدک کش‌ها را در مارک‌های مختلف به بازار داده‌اند. نکته این است که برای مناسب بودن یا نبودن آن به زیر بسته نشود و به دنبال “G-185” باشیم. هر مقداری کمتر از  G-185 اصلا مناسب این الوار نیست.

اتصال دهنده‌های قابل قبول دیگر

اکثر کارخانه‌ها پیچ هایی بدون روکش‌های گولوانیره تولید می‌کنند و اتصال دهنده‌های دیگر که در ظاهر رنگ شده است. معمولا رنگ سبز تیره و قهوه‌ای دارند و به صورت مشخص برای استفاده در الوارهای اشباع شده‌ی ACQ بسته بندی شده‌اند. همچنین پیچ‌هایی که طول عمر بالا و در مقابل خوردگی مقاومت زیادی دارند را می‌توانید در مراکز خرید ابزار آلات تهیه کنید که معمولا برای آن‌ها پیچ گوشتی‌های سر گردی طراحی شده است.

هرگاه الوار شما به بست یا گیره احتیاج پیدا کرد بهتر است مراقب نوع آلومینیومی آن باشید؛ زیرا به شدت مستعد خوردگی است و باید تا جای ممکن از آن دوری کرد. می‌توان در جایگزینی آن به دنبال بست‌هایی با درجه G-185  باشید و حتما از یک جدا کننده‌ی محافظ بین الوار و بست استفاده کنید. یک جدا کننده‌ی پلاستیکی یا نمونه‌هایی بر پایه قطران قابل قبول است. اگر پروژه‌ی شما احتیاج به فلاشینگ (درزگیری) دارد حتما این مشکل را مد نظر داشته باشید زیرا اکثر فلاشینگ‌ها از آلومینیوم است و در معرض الوارهای ACQ خورده می‌شود.

اگر از سال 2002 شما پروژه‌هایی با استفاده از الوار ACQ درست کرده‌اید چگونه می‌توانید مطمئن باشید که فضای امنی دارید؟

به محل قرارگیری بین اتصال ها و الوار  نگاه کنید. مقداری زنگ زدگی سفید رنگ مشکلی ندارد اما اگر با زنگ زدگی نسبتا قرمز رنگ یا تغییر رنگی به همان سمت و سو مواجه باشید مشکل جدی است. باید تمامی اتصالات خود را بازبینی کرده و در صورت وجود مشکل اتصالات قابل قبول را جایگزین اتصالات زنگ زده کنید.

با احتیاط بسیار زیاد نسبت به فلزاتی که در پروژه‌ی شما در نزدیکی این الوارها قرار دارند به راحتی می‌توانید احتمال بروز این مشکل را تا حد زیادی پایین بیاورید و با دانستن این که هیچ نوع اتصال غیر اصولی در کار خود ندارید نسبت به امنیت کار خود اطمینان حاصل کنید.