چطور مشکل لقی پایه های صندلی را رفع کنیم؟

هر نجار یا فرد علاقه‌مندی که به تولید محصولات چوبی علاقه دارد و هر روز در کارگاه خود یک محصول چوبی می‌افریند، در طول عمر کاری خود با چالش‌های فراوان و البته شیرینی روبرو می‌شود. یکی از این چالش‌ها ممکن است زمان ساخت محصولات چهارپایه باشد.

محصولاتی مثل میزهای چهارپایه ، صندلی، نیمکت و موارد دیگر. اگر محصول فرضی را صندلی در نظر بگیریم، این چالش چیزی نیست جز مشکل تراز نبودن پایه‌ ها و اصطلاحا لق بودن صندلی. برای حل مشکل لق بودن پایه‌ ها راه‌ های متفاوتی وجود دارد که افراد با سطح تجربه و دانش مختلف می‌توانند از آنها استفاده کنند. راه‌های بعضا کاملا سنتی و شاید وقت‌گیر و در مقابل راه‌هایی که افراد خبره به راحتی و با کمک ماشین آلات صنعت چوب می‌توانند از آنها استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم ۳ روش مرسوم را با هم مرور کنیم. در ادامه با نوین چوب همراه باشید.

بیایید در ابتدا یک راه سنتی گرفتن لقی پایه‌ های صندلی را بررسی کنیم: تراز کردن پایه‌ها به کمک تراز و رنده دو طرفه

این راه یک راه پیشنهادی و آموزش داده شده توسط آقای کریستوفر شوارتز، خراط معروف و نویسنده مقالات مربوط به نجاری و البته علاقه‌ مند به استفاده از ابزار دستی نجاری است. به نظر می‌آید این راه بیشتر برای افرادی که تازه در صنعت چوب وارد شده‌اند و یا دست کم مثل ایشان علاقه به استفاده از ابزار سنتی دارند، باشد. بدیهی است که ممکن است استفاده از ابزار سنتی در نجاری به نسبت استفاده از ماشین آلات صنعت چوب فرآیندی به مراتب وقت‌گیرتر باشد.

چگونه لقی صدلی را از بین ببریم ؟

برای از بین بردن لقی صندلی راه های زیادی وجود دارد که ما در این بخش به این راه حل ها اشاره کرده ایم :

 ۱- گرفتن لقی میز با یک تراز و رنده

  • از صاف بودن سطح کاری خود با کمک تراز مطمئن شوید تراز لیزری به شما کمک می‌کند تا دقیق ترین حالت انتخاب کنید.

پیش از این که سراغ تراز کردن خود صندلی بروید، نیاز است اول از تراز بودن سطح میز کاری که قرار است صندلی روی آن قرار گیرد مطمئن شوید. این یکی از مشکلاتی است که به خصوص افراد کم تجربه با آن مواجه می‌شوند. اگر از سطح اره رومیزی یا میز برش  استفاده می‌کنید، تراز بودن آن نه تنها در این مورد خاص مهم است، بلکه تراز بودن میز اره رومیزی موجب عملکرد بی نقص اره نیز می‌شود. بعد از اینکه از تراز بودن میز کار مطمئن شدید، سراغ خود صندلی می‌رویم.

  • صندلی مورد نظر را بر روی میز کار قرار دهید و آن را تراز کنید

 

توجه داشته باشید که در این مرحله باید سعی کنید که سطح صندلی شما تراز شود. برای رسیدن به این حالت سعی کنید ارتفاع پایه‌های صندلی را با ورقه‌های نازک چوب مانند آنچه که در تصویر بالا می‌بینید، جوری تنظیم کنید که صندلی تراز شود. شاید لازم باشد هر چهار پایه صندلی را دستکاری کنید تا به حالت تراز کلی صندلی برسید. بعد از اینکه صندلی در حالت تراز پایدار قرار گرفت وارد مرحله بعد می‌شویم.

بیشترین مقدار لقی را از بین هر چهار پایه صندلی پیدا کنید و همه پایه‌ها را به همان اندازه علامت بزنید

  • در این مرحله باید بیشترین مقدار لقی را از بین پایه‌ها پیدا کنیم و با کمک یک مداد و یک کامپس که می‌توان با آن مداد را در ارتفاع ثابتی قرار داد، هر چهار پایه صندلی را با همان ارتفاع ثابت علامت بزنیم. بیشترین مقدار لقی بستگی به مقدار ورقه چوب‌هایی که در زیر هر پایه استفاده کردید دارد. هر پایه‌ای که بیشترین ورقه را زیر آن قرار داده‌اید، همانی است که باید ارتفاع مقدار ورقه‌هایش را ثبت کنیم. باید مداد را در ارتفاع سطح میز کار تا بالای ورقه‌ها تنظیم کنید (مانند تصویر بالا) و بعد از آن دور تا دور همه پایه‌ها را با همین ارتفاع علامت بزنید. حالا مقادیر اضافی هر پایه مشخص شده و می‌ماند مرحله آخر.

مرحله آخر

مقادیر اضافی هر پایه را با کمک اره یا رنده صاف کنید و دوباره تراز بودن صندلی را چک کنید.

اگر سطح پایه‌های محصول شما مانند نیمکت مورد آزمایش این مقاله پهن است، و اگر از رنده استفاده می‌کنید برای دقت بیشتر می‌توانید ابتدا دور تا دور پایه را به صورت مورب تا ارتفاع مورد نظر رنده کنید و بعد وسط پایه را رنده کنید. بعد از این که همه پایه‌ها را تا ارتفاعی که علامت زده بودید، صاف کردید، دوباره آن را تست کنید. بهترین راه تست کردن این است که روی آن بنشینید. اگر همه چیز خوب پیش رفته باشد، مشکل تراز نبودن پایه‌ها حل شده است.

این راه اول بود. شاید فکر کنید فرآیند زمان‌ بری است و راه‌های بهتری هم می‌تواند وجود داشته باشد. بله، اگر در حرفه خود باتجربه هستید و با ماشین آلاتی نظیر اره رومیزی کار کرده‌اید راه‌های سریع‌ تر و البته حساس‌تری هم وجود دارد. مثل این راه دوم.

۲. لق گیری پایه‌های صندلی با کمک اره رومیزی

مسلما این راه برای کسی که با اره رومیزی کار کرده از راه قبل بسیار آسان‌تر است. پیش از هر چیز همانطور که قبل‌تر گفته شد اطمینان حاصل کنید که میز برش شما تراز باشد تا مطمئن شوید که کار لنگ گیری پایه‌های صندلی به کمک اره رومیزی کاملا درست انجام خواهد شد.

صندلی را روی میز اره قرار دهید. تیغه اره را تا جایی که ممکن است پایین ببرید. سپس به آرامی پایه‌هایی که تراز نبودند را به سمت تیغه هدایت کنید تا مقادیر اضافی سابیده شوند. برای درک بهتر این روش، حتما ویدیوی دوبله شده به فارسی زیر را در مورد آموزش لنگ گیری پایه‌های صندلی با کمک اره رومیزی ببینید. این ویدیو توسط آقای گَری روگوسکی معلم نجاری معروف استودیوی نورث‌وِست در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته و ما برای درک بهتر، آن را برای شما زیرنویس کرده‌ایم:

جالب بود؟ به نظر از راه اول ساده‌تر است، نه؟ فراموش نکنید که اگر دقت و تجربه کافی نداشته باشید این راه ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود. اما راه سوم و ساده‌تری هم وجود دارد و آن استفاده از ماشین لنگ گیر صندلی است.

۳- لق گیری پایه‌ های صندلی با استفاده از ماشین لنگ گیر صندلی

این دستگاه به راحتی این نقص موجود در پایه‌ها را فقط در عرض یک چشم به هم زدن رفع خواهد کرد. بیایید با هم نگاهی به ماشین لنگ گیر صندلی نوین چوب که ترکیبی از تکنولوژی و دانش است بیندازیم.

به لطف کمپانی سازنده، همانطور که از اسم این دستگاه هم مشخص است می‌توان با استفاده از آن از شر پایه‌های لق میز و صندلی و همه محصولات چهارپایه راحت شد. فرآیند کار این دستگاه به این صورت است که شما پایه‌ها را روی صفحه آن قرار می‌دهید و به سمت تیغه تعبیه شده در دستگاه به آرامی هدایت می‌کنید و در نهایت پایه‌های هم‌اندازه در اختیار شماست. خیالتان راحت باشد. قرار نیست وقت زیادی را صرف تراز کردن صندلی بکنید و یا با اره آنقدر پایه‌ها را تراش دهید تا در نهایت پایه‌ها از بین بروند! می‌توانید این کار را به ماشین لنگ گیر صندلی بسپارید.

نوین چوب فروشنده دستگاه لنگ گیر صندلی

نوین چوب فروشنده دستگاه لنگ گیر صندلی در تهران و شهرستان ها می باشد . از دیگر محصولات نوین چوب می توان به سی ان سی چوب ، خراطی ، دستگاه دوخت روکش چوب  و … اشاره کرد . در صورت نیاز به مشاوره جهت خرید این محصول به شما پیشنهاد می کنیم با شماره نوین چوب تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگرام نوین چوب novinchoobco  دایرکت ارسال نمایید تا در اسرع وقت مشاوران ما به تمامی سوالات شما پاسخ دهند .

منابع:

صفحه لنگ‌گیر صندلی در سایت کمپانی سازنده
چگونه پایه‌های چهارپایه را صاف کنیم؟
ویدیوی تکنیک حرفه‌ای گرفتن لقی پایه‌های صندلی

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *