چند نکته مهم و موثر برای نحوه صحیح سنباده زدن

سنباده زدن چوب یکی از مراحلی است که باید قبل از اعمال پرداخت نهایی انجام شود. این کار تاثیر بسیاری بر روی محصول نهایی دارد. به همین خاطر با دقت و وسواس خاصی انجام می‌شود. به طوری که چهارچوب و قوانینی دارد. در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد سنباده زدن چوب صحبت کنیم. همچنین ببینیم دلیل این کار چیست. در ادامه همراه ما باشید.

هدف از سنباده زدن چوب چیست؟

دلیل اصلی سنباده زدن محصول چوبی این است که، سطوح ناهمواری که در اثر برش به وسیله ماشین ایجاد می‌شوند را از بین ببریم. همچنین نقص‌های دیگری مانند تو رفتگی‌ها و خراشیدگی‌ها را هموار کنیم.

کارآمدترین روش برای سنباده زدن استفاده از یک سنباده کاغذی ریز و درشت است. با این کار در سریع‌ترین زمان ممکن نقص‌های سطحی از بین می‌روند. بعد از این مرحله می‌توانید با تکرار این کار به سطوح نرم‌تری دست پیدا کنید. در این کار باید صبر داشته باشید. عموما از سنباده ۱۵۰، ۱۸۰ یا ۲۲۰ استفاده می‌شود. البته که شرایط می‌تواند متفاوت باشد.

این یک مفهوم بسیار مهم است. زیرا تمامی دستورالعمل‌های متناقض در مورد کاغذ سنباده را از بین می‌برد. البته که شرایط می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال، تخته‌ای که با استفاده از رنده و با تیغه‌های کند برش داده می‌شود نسبت به ورقه‌های ام دی اف و تخته سه لایه‌ای که در کارخانه برش داده می‌شوند به سنباده درشت‌تری نیاز دارد.

می‌توانید برای سنباده نهایی هر دوی این سطوح از سنباده ۱۸۰ استفاده کنید. برای چوب سالید به سراغ سنباده ۸۰ بروید. همان طور که می‌دانید چوب سالید در خانواده چوب‌های مهندسی‌شده قرار می‌گیرد. سالید‌ها چوب‌هایی هستند که از لایه‌های مختلف طی یک فرایند مهندسی ایجاد می‌شوند.

برای تخته چند لایه، از سنباده ۱۲۰ استفاده کنید. استفاده از سنباده ۸۰ برای چوب‌هایی که از پیش سنباده زده شده‌اند فقط وقت تلف کردن است.

همچنین قانون و چهارچوب مشخصی برای چگونگی پیشرفت با استفاده از سنباده  درجه آن، وجود ندارد. سنباده زدن نسبتا سلیقه‌ای است و ممکن است از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد.

هر کدام از ما با فشار متفاوتی سنباده می‌کشیم. همچنین تعداد دفعاتی که سنباده روی سطح چوب حرکت می‌کند هم کاملا متفاوت است. از طرفی مدت زمانی که برای سنباده زدن صرف می‌شود هم فرق می‌کند. پس به دنبال یک زمان و عدد مشخص نباشید!

بهترین پیشرفت در سنباده زدن زمانی حاصل می‌شوند که از درجات مختلف آن استفاده کنید. با استفاده از هر کدام می‌توانید خراش‌های روی سطح را از بین ببرید. البته اکثر ما بیشتر از نیازمان از سنباده استفاده می‌کنیم. برای همین شاید بهتر باشد خیلی درگیر درجه سختی سنباده – ریز و درشتی آن، نباشید.

با تجربه کسب کردن در این کار می‌توانید یاد بگیرید که چه چیزی برایتان بهتر کار می‌کند و از کدام نتیجه بهتری می‌گیرید.

دلیل اصلی سنباده زدن چوب از بین بردن علائم و خراش‌های ناشی از ماشین آلات برش است.

زمانی که در فینیشینگ از محصولاتی شبیه به وارنیش، شلاک، لاک الکل و فینیشینگ‌های بر پایه آب استفاده می‌کنید، بعد از چند لایه پوششی، آن‌ها باعث ایجاد سطحی جدید می‌شوند. ظاهری که محصول به خود می‌گیرد کاملا به خاطر فینیشینگ است و هیچ ربطی ندارد که چقدر در مرحله قبلی سطح را خوب سنباده کشیده باشید.

فینیش‌های روغن و وارنیش، ساختمان قابل اندازه‌گیری ندارند. اما می‌توان این فینیشینگ‌ها را در نهایت به راحتی صاف کرد. تنها با سنباده زدن هر لایه، یا اینکه تا زمانی که لایه پوشاننده هنوز کمی مرطوب است شروع به سنباده زدن کنید. برای این کار از سنباده ۴۰۰ یا ۶۰۰ استفاده کنید.

تنها در صورت رنگ آمیزی و همچنین زمانی که از پَد یا سنباده چرخشی استفاده ‌می‌کنید، سنباده بالای ۱۸۰ فقط در سطح باعث ایجاد تغییر می‌شود.

هرچقدر بهتر سنباده بکشید مقدار رنگ کمتری بر روی چوب باقی می‌ماند. اگر این چیزی است که به دنبال آن هستید تنها کافی است از سنباده انگشتی استفاده کنید. اما اگر اینطور نیست هیچ دلیلی ندارد که از سنباده بالای ۱۸۰ استفاده کنید. خراش‌های ناشی از سنباده زدن تا زمانی که در جهت بافت چوب باشند دیده نمی‌شوند.

گاهی اوقات استفاده از سنباده‌های ویبراتور یا سنباده‌های چرخشی به همراه درجه بالای ۲۲۰ باعث ایجاد علامت‌هایی جزئی بر روی سطح چوب می‌شوند. البته این خراش‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که بعد از یک فینیشینگ بدون نقص و کامل اصلا دیده نشوند.

به طور کلی زمانی که بدون ماشین و با دست شروع به سنباده زنی می‌کنید بهتر است تا جای ممکن در جهت بافت چوب، سنباده بزنید. البته که انجام چنین کاری به ندرت امکان پذیر است مخصوصا زمانی که در حال ایجاد الگوهایی بر روی روکش هستید.

خراش‌های ناشی از سنباده زنی عمود بر بافت چوب، در زیر یک فینیشینگ بدون نقص خیلی به چشم نمی‌آید. اما در زیر یک لایه رنگ به وضوح دیده می‌شود. اگر نمی‌توانید از سنباده زنی عمود بر الگوی چوب دوری کنید، در اعمال فینیشینگ باید حواستان به خراش‌های به وجود آمده در اثر این نوع سنباده‌زنی باشد.

سنباده زنی عمود بر بافت چوب باعث می‌شود الیاف چوب از هم گسسته شود و این باعث می‌شود خراشیدگی‌های سطح بیشتر نمایان شوند. مخصوصا در زیر یک لایه رنگ چوب این خراشیدگی‌ها به وضوح دیده می‌شوند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که همیشه و تا جای ممکن در جهت بافت سنباده بکشید. در این حالت خراشیدگی‌هایی که ایجاد می‌شوند بیشتر در بین الگوهای چوب پنهان می‌شوند.

سنباده‌های چرخشی-تصادفی تاثیرگذارتر از سنباده‌های ویبراتور هستند. اما با این حال هنوز هم بر روی سطح چوب علامت‌های سنباده زنی عمود بر بافت را باقی می‌گذارند. بهترین راهکار برای از بین بردن آن‌ها استفاده از سنباده زدن در جهت بافت‌ها، بعد از مرجله اول سنباده زنی به وسیله بهترین درجه ممکن است.

همان طور که اشاره کردیم هر چقدر سنباده ریزتر از ۱۸۰ یا ۲۲۰ باشد فقط باعث هدر رفتن زمان می‌شود. در حقیقت استفاده از درجات ریزتر برای سنباده زدن باعث می‌شود مقدار رنگ چوب کمتری بر روی سطح باقی بماند.

۳ روش برای نحوه صحیح سنباده زدن 

جدای از استفاده ماشین سنباده زنی یا استفاده از ابزارهای دیگر بهترین روش برای یادگیری و کنترل بر روی سنباده زنی محصول این است که:

  • برای سنباده زدن فقط از یک ورقه سنباده – دستی استفاده کنید.
  • از یک تکه چوب در پشت ورقه سنباده استفاده کنید – در این حالت کنترل بیشتری بر روی ورقه سنباده دارید. مهم‌تر از همه اینکه آسیب وارد شده به دستتان کمتر می‌شود.
  • از سنباده ویبراتور یا سنباده چرخشی-تصادفی استفاده کنید.

زمانی که از دستتان به عنوان نگهدارنده سنباده استفاده می‌کنید می‌توانید کنترل بیشتری در سنباده زدن شکاف‌ها داشته باشید و به راحتی به ورقه حالت دهید.
اما زمانی که در حال سنباده زدن سطحی صاف هستید از دستتان برای پشتی نگهدارنده استفاده نکنید. در این حالت از یک قطعه چوب استفاده کنید. زیرا در غیر اینصورت پستی و بلندی‌های سطح بر اثر سنباده، در نور خودش را نشان می‌دهد.

زمانی که از یک بلوک چوبی استفاده می‌کنید از طرفین به وسیله انگشت شصت دست یک طرف آن و با انگشتان دیگر طرف دیگر آن را بگیرید. به وسیله انگشت اشاره هم بر روی سطح فشار وارد کنید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

استفاده مؤثر از ورقه سنباده زمانی که آن را با دست خود نگه می‌دارید، این است که آن ورقه را به سه قسمت مساوی به صورت عمودی تقسیم کنید سپس یکی از این سه قسمت را از محور افقی تا بزنید، مانند آنچه که در تصویر زیر می‌بینید، قسمت سوم را برای استفاده ۱۰۰ درصدی از سنباده بچرخانید.

اگر که این مطلب از نوین چوب برایتان مفید بود حتما نظرتان و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.
فراموش نکنید که لینک این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوین چوب فروشنده دستگاه سنباده زن

نوین چوب فروشنده انواع دستگاه سنباده زن در تهران و شهرستان ها می باشد . توجه داشته باشید آموزش اپراتور برای استفاده درست از دستگاه، تأمین قطعات و خدمات پشتیبانی یک محصول از مواردی است که قبل از خرید این ماشین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. تمامی محصولات ارائه‌ شده توسط شرکت نوین چوب دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

آموزش اپراتور در محل کارگاه مشتری و توسط کارشناسان مجرب شرکت نوین چوب و به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرد که این آموزش‌ها تا حصول اطمینان از فراگیری مشتری نسبت به عملکرد این ماشین در زمان استاندارد ادامه خواهد داشت. از دیگر محصولات نوین چوب می توان به خراطی ، سی ان سی ، اره فلکه cnc و … اشاره کرد.
در صورت نیاز به مشاوره جهت خرید این دستگاه با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۱۰۱۸ تماس حاصل نمایید.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *