ماشین آلات نجاری مهم و ضروری برای کارگاه نجاری

ماشین آلات نجاری ابزارهای برقی دقیقی هستند که معمولاً آن‌قدر سنگین و بزرگ هستند که جابجایی آن بسیار دشوار است. به دلیل سخت بودن جابجایی، این ماشین‌ها در کارگاه‌های ساختمانی دیده نمی‌شوند و اغلب در کارگاه‌های نجاری استفاده می‌شوند. این ماشین‌ها بسیار کارآمد هستند و استفاده از آن‌ها به‌قدری کار را آسان، دقیق و سریع می‌کند که ارزش آن را دارد که برای استفاده از آن به کارگاه نجاری برویم. برای مثال برای درست کردن کابینت و … بردن ماشین آلات صنعتی به کارگاه ساختمانی بسیار سخت است به همین جهت کابینت‌ها را در کارگاه‌های نجاری آماده می‌کنند و سپس برای نصب به محل مورد نظر می‌برند. ماشین آلات نجاری زیادی وجود دارد اما در ادامه فقط به بررسی مهم‌ترین و کارآمدترین انواع آن‌ها که در کارگاه‌های چوبی استفاده می‌شود، می‌پردازیم.

اره میزی

اره میزی یکی از ماشین آلات نجاری مهم در کارگاه‌های نجاری است. بسیاری از پروژه‌های چوبی با اره میزی انجام می‌شود به همین جهت جزو جدایی ناپذیر کارگاه‌های نجاری است. بهتر است برای خرید اره میزی هزینه کنید و اره میزی باکیفیت بخرید؛ زیرا خرید اره میزی باکیفیت مانند سرمایه‌گذاری است. اره میزی باید میز کار بسیار مستحکم و بزرگ، گونیای محکم و یک موتور قوی داشته باشد. اره میزی انواع مختلفی دارد، پیشنهاد ما به شما این است که انواع مختلف آن را بررسی کنید و نوعی که مطابق با نیازهای شماست خریداری کنید.

دریل ستونی

دریل ستونی ماشینی بسیار کارآمد و مفید در نجاری است که به دلیل اندازه بزرگ آن فقط در کارگاه‌های نجاری پیدا می‌شود. این دستگاه تنها برای ایجاد سوراخ به روش‌های قدیمی کاربرد ندارد بلکه با استفاده از آن می‌توانید سوراخ‌هایی با زاویه مشخص ایجاد کنید و یا برای سنباده کشی از آن کمک بگیرید. “تفاوت دریل ستونی با دریل معمولی چیست؟” این سؤالی است که ممکن است پیش بیاید. یکی از تفاوت‌های اصلی این دریل با انواع معمولی اندازه سه نظام است. هرچه اندازه سه نظام بزرگ‌تر باشد می‌توان از آن برای ایجاد سوراخ‌ بزرگ‌تر استفاده کرد.

اره نواری

در میان تمام ماشین آلات نجاری، اره نواری آسان‌ترین وسیله برای بریدن منحنی درون چوب است. علاوه بر این، اره نواری برای بریدن دوباره و بریدن چوب به‌صورت نواری به اندازه دلخواه برای پروژه مورد نظر بسیار کاربردی است. این اره تمام کاربردهای اره میزی بازویی و اره میزی را دارد و می‌توانید از اره نواری به‌جای آن‌ها استفاده کنید.

اره میزی بازویی یا اره رادیال

درحالی‌که بسیاری از نجاران ماشین آلات نجاری دیگر را به اره میزی بازویی ترجیح می‌دهند، این اره کارایی‌هایی دارد که اگر بخواهید آن را با ابزار دیگر انجام دهید باید از چندین وسیله استفاده کنید و زمان زیادی صرف کنید تا نتیجه نهایی مشابه اره میزی بازویی را بدهد. از این اره می‌توانید برای برش‌های عمودی، افقی، فارسی و حتی راهنما استفاده کنید.

جوینتر

اگرچه از اره میزی و رنده برای بریدن چوب و صاف کردن سطح و گوشه‌های آن استفاده می‌شود اما بهترین وسیله برای داشتن تخته چوبی با سطح صاف و زاویه‌های قائمه جوینتر است. حتی از این وسیله می‌توان برای شیاردار کردن لبه کار استفاده کرد. این دستگاه در اندازه‌ها و انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود که عملکرد همگی آن‌ها یکسان است؛ پس می‌توانید با توجه به کاری که می‌خواهید انجام دهید جوینتر مناسب را انتخاب کنید.

رنده نجاری

ممکن است شما هم با مشکل بلند بودن درها مواجه شده باشید؛ رنده برای اندازه کردن درها و کابینت بسیار کارآمد و ارزشمند است. به‌طورکلی رنده برای کم کردن ضخامت یا یکدست و صاف کردن سطح چوب‌های ضخیم بسیار کارآمد است. این ماشین، سطح رویه کار را یک لایه رنده می‌کند و به نجاران اجازه می‌دهد تا هر اندازه که احتیاج دارند ضخامت چوب را کاهش دهند. هم‌چنین رنده برای از بین بردن خط برش اره، لبه‌های سخت و ناصاف و آراستن چوب نیز استفاده می‌شود. رنده دارای دو نوع برقی و دستی است که کار کردن با هر دو به یک روش نجام می‌شود؛ با این تفاوت که در استفاده از رنده برقی نیروی بدنی کمتری احتیاج است و فقط کافی است آن را هدایت کنید.

میز نجاری با گیره خودکار

مشخصاً دم‌دستی‌ترین ابزار در لیست برای نجاران یک میز نجاری با گیره خودکار است. یک میز ثابت با چوب سخت و ضخیم و بر روی آن یک سری سوراخ‌های اهرم نگه‌دارنده قطعه که کمی از میخ کوچک‌تر هستند و به‌راحتی تکان می‌خورند ضروری است.

خرک نجاری

هر نجاری به یک جفت خرک برای کار احتیاج دارد. من برای بسیاری از کارها از آن استفاده می‌کنم ازجمله پایه‌ی ‌میز اره. این خرک‌ها بسیار محکم ( که در صورت نصب درست توانایی تحمل وزن بیش از ۵۰۰ پوند (حدود ۲۲۶ کیلوگرم) را دارا هستند) مقرون‌به‌صرفه و ساخت آن‌ها راحت است. هنگامی‌که سری آن‌ها را داشته باشید به میزان استفاده زیاد آن پی خواهید برد. نه فقط در یک چوب‌بری یا چوب فروشی بلکه حتی در خانه.

جعبه ابزار

وقتی شروع به جمع کردن همه‌ی وسایل دستی و برقی خود می‌کنید به جایی برای نگهداری آن‌ها وقتی غیرقابل استفاده‌اند احتیاج دارید. بسته به تصمیم شما می‌توانید کابینت و کشویی چوبی درست کنید و یا فقط به صورتی آن‌ها را دسته‌بندی کنید که در دست‌وپایتان قرار نگیرد. باید به‌مرور آن را به نحوی گسترش دهید که با چیدمان مغازه مغایرت نداشته باشد.

بست یا گیره نجاری

اگر سگ دوست باوفای انسان است پس نگه‌دارنده‌ها یا همان بست‌ها هم دوست باوفای یک نجار هستند. بست‌ها باوجود این‌که آنقدر ارزان نیستند ولی یکی از اصول اولیه کار با چوب که متوجه آن می‌شوید این است که هیچ‌وقت به‌اندازه کافی بست نخواهید داشت. سعی کنید به‌محض توانایی خرید بست‌های خود را افزایش دهید. بهترین نوع مخزن برای بست‌ها یک مخزن دو در چهار افقی بالای دیوار مغازه است. انتهای هر بست را به دیوار تکیه دهید و انتهای دیگر آن را از زیر آویزان کنید و در مقابل دیوار قرار دهید.

جاروبرقی

برای تمیز نگه‌داشتن مغازه‌ی خود برای یک جاروبرقی بزرگ و خوش‌ساخت صنعتی هزینه کنید. بیشتر ماشین‌ها و بعضی وسایل برقی روزنه‌ای برای اتصال به جاروبرقی برای کنترل گردوغبار دارند. به‌علاوه‌ی اینکه می‌توانید از جارو‌هایی با مخزن خشک و تر استفاده کنید.

همین‌طور که مغازه‌ی خود را با ابزار تجهیز می‌کنید شاید دوست داشته باشید به غبارگیرهای پیچیده‌تری فکر کنید. بعضی از کارخانه‌ها غبارگیرهایی را با یک دریچه‌ی برای استفاده در کانالی در داخل مغازه طراحی کرده‌اند. این نوع دستگاه‌ها تنفس را در مغازه راحت‌تر خواهند کرد.

سنباده برقی

تعداد کمی به سنباده برقی به‌عنوان ابزاری برای نجاری نگاه می‌کنند. بله شاید ازنظر فنی حق با آن‌هاست. بااین‌همه می‌تواند برای تیز نگه‌داشتن اسکنه و دیگر ابزارها بسیار ارزشمند باشد. این ابزار باوجود قابل استفاده بودن فراوان بسیار کم‌هزینه است.

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *