آموزش ساخت میز چوبی ساده ( گام به گام )

خلق کردن با توجه به ذات انسان همیشه برای ایشان دلنشین و پر از حس خوب است. این خلق کردن می‌تواند هرچیزی مانند درست کردن یک پازل باشد. هرچند ساده اما دلچسب. افرادی که فنی‌تر هستند و به کارهای فنی بیشتر علاقه‌مندند، ممکن است حرفه نجاری از حرفه‌های مورد علاقه‌شان باشد.

این افراد با درست کردن محصولات چوبی به حس خوبی می‌رسند. محصولاتی مانند یک میز چوبی ساده. میزهای چوبی در انواع مختلف و با ساختارهای مختلفی ساخته می‌شوند. در این مقاله با هم مرحله به مرحله به آموزش ساخت میز چوبی ساده که نیاز به هیچگونه بستگی ندارد و فقط با اتصالات بوجودآمده با کمک خود چوب شکل می‌گیرد را بررسی می‌کنیم.

توجه داشته باشید که در دستور آموزش ساخت میز چوبی ساده از ماشین آلات صنعت چوب مثل اره فلکه نام برده شده اما در صورتی که در کار با ابزار نجاری دستی ماهر هستید، این میز ساده با کمک یک اره و سنباده و مغار هم قابل ساخت است.

آموزش ساخت میز چوبی ساده بدون نیاز به بست ، میخ و چسب

برای ساخت میز چوبی ساده یک سری از کارها باید قدم به قدم و با توجه زیاد انجام شود . ما در این بخش به این نکات اشاره کرده ایم :

مرحله اول ساخت میز چوبی  با ابزار

آموزش ساخت میز کار ساده بدون نیاز به میخ و چسب  توسط هَری وِی آموزش داده شده. هَری وِی از لیست ماشین آلات و ابزار نجاری زیر استفاده کرده است:

اره فارسی‌بر

اره فلکه

سنباده دیسکی

دریل رومیزی

مغار نجاری

بعد از معرفی ابزار مورد نیاز، نگاهی به دیاگرام کلی ساخت میز کار ساده می‌اندازیم تا نقشه اصلی برایمان واضح باشد و هروقت نیاز شد به آن رجوع کنیم. با هم ببینیم:

  •  

مرحله دوم آموزش ساخت میز چوبی با مواد اولیه

در مورد چوب مورد استفاده برای ساخت این میز چوبی، بهترین پیشنهاد و انتخاب هَری وِی استفاده از چوب راش است. دلیل انتخاب چوب راش بافت نسبتا یکدست و ظریف آن است. در طراحی و ساخت این پروژه ظرافت چوب بسیار مطرح است. بنابراین وجود الگوهای بافت پیچیده و بیش از حد در چوب، موجب افت ظرافت و سادگی محصول ما می‌شود. با وجود دلایل مطرح‌شده، شما می‌توانید با توجه به سلیقه و دلایل خود از چوب‌های دیگری که در مارکت وجود دارد، استفاده کنید.

مورد بعد خرید الوار به تعداد مورد نیاز برای این پروژه است. در کشورهای مختلف ابعاد الوار قابل خرید ممکن است بسیار متنوع باشد. در کشور ما اما الوار قابل خرید چندان تنوعی از نظر ابعاد ندارند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به سایز بخش‌های مختلف مورد نیاز این میز که در هر مرحله آورده می‌شود، به مقدار لازم الوار مورد نظر خود را تهیه کنید. حالا نوبت به شروع ساخت هر بخش از میز می‌رسد:

مرحله سوم آموزش ساخت میز چوبی ( پایه‌های میز )

طول پایه‌ها، مسلما ارتفاع میز نهایی شما را مشخص می‌کند. ارتفاع میزی که قرار است جلوی کاناپه قرار بگیرد، معمولا نباید بیشتر از ۵ سانتی متر از ارتفاع کاناپه پایین‌تر باشد. بنابراین با توجه به ارتفاع کاناپه‌‌ای که میز را برایش می‌سازید، یا کلا ارتفاع حدودی کاناپه‌ها، می‌توانید پایه‌ها را با کمک اره فارسی‌بر یا اره رومیزی یا هر ماشینی که با آن راحت‌تر هستید برش دهید. ما در این پروژه طول پایه‌ها را ۴۴.۲۰ سانتی‌متر در نظر گرفتیم. در واقع ابعاد پایه‌ها ۲۰mm*۴۰mm*۴۴.۲۰cm می‌شود.

بعد از اینکه پایه‌ها را با طول دلخواه برش دادیم، نوبت به زدن فاق در پایه‌ها می‌رسد تا بتوانیم apronها یا همان چوب‌های مربوط به فریم زیر میز و stretcherها را در آن‌ها چِفت کنیم. برای دانستن جای دقیق فاق‌ها و اندازه آن‌ها دیاگرام زیر را ببینید:

 

مرحله چهارم ساختن میز چوبی  apron ها و stretcher ها

apron به فریم یا قابی که زیر صفحه میز شکل می‌گیرد تا صفحه میز روی آن قرار گیرد گفته می‌شود. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد اصطلاحات مربوط به میز در نجاری دارید به زودی مقاله‌ای در این رابطه قرار خواهیم داد.

 

 

حال باید سراغ برش و آماده‌سازی apronها و stretcherها برویم. ابعاد این قطعات و تعداد هرکدام و همچنین محل بریدگی‌های هر قطعه برای چفت شدن در فاق‌ها را می‌توانید در دیاگرام زیر ببینید:

بریدگی‌های stretcherها را می‌توانید با کمک اره فلکه و بعد مغار دربیاورید. همچنین بخش انتهایی apronهای بلندتر به کمک سنباده تانکی باریک شده است. apronها و stretcherهای کوتاه‌تر به خاطر اینکه کاملا در فاق‌های پایه‌ها فیت شوند، شاید لازم باشد که کمی با مغار تراشیده شوند. به تصویر زیر دقت کنید:

 

مرحله پنجم صفحه روی میز

برای سطح روی میز یک صفحه نیاز داریم که دارای ابعاد ۴۵cm*۹۵cm*۲.۵cm باشد. بعد از آن تنها کاری که باقی مانده این است که در زیر این صفحه ۴ فرورفتگی به عمق ۱ سانتی متر برای اتصال پایه‌ها به سطح ایجاد کنیم. جای این فرورفتگی‌ها را در شکل زیر ببینید:

 

مرحله آخر برای ساخت میز چوبی ( فینیشینگ و سرهم کردن میز )

 

قبل از فینیشینگ، باید تمامی قطعات سنباده زده شوند. سنباده ۱۰۰ تا ۲۲۰ می‌تواند مناسب باشد. برای فینیشنگ می‌توان از روغن کتان استفاده کرد. این روغن به راحتی با پارچه قابل اعمال است. برای نتیجه مطلوب می‌توان ۳ مرتبه و به فاصله ۲۰ دقیقه این روغن را اعمال کرد.

و در پایان، بخش هیجان‌انگیز سرهم‌بندی محصول. با توجه به شکل زیر:

  1. stretcherهای بلند را داخل پایه‌ها جا بزنید.
  2. stretcher‌های کوتاه را سر جایشان قرار دهید.
  3. apronهای بلند را داخل فاق پایه بگذارید.
  4. apronهای کوتاه را جای دهید.
  5. سطح میز را روی پایه‌ها قرار دهید.

و تمام.

منابع:
ساخت میز برای مبل راحتی

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *